NAPIŠTE SVŮJ NÁZOR DO DISKUSE NA KONCI ČLÁNKU!

Pokud ležíte doma s horečkami a pod okny si všimnete muže s fotoaparátem, zachovejte klid. Podle všeho půjde o zaměstnance detektivní kanceláře, který si jde ověřit, jestli nemocenskou nevyužíváte či spíše nezneužíváte jen jako placené volno.

Od ledna totiž přešla na zaměstnavatele povinnost zaměstnanci, který je v pracovní neschopnosti, prvních čtrnáct dnů náhradu mzdy platit ze svého. Firmy to řeší různě, některé z nich i pomocí najatých profesionálů. „Zatím jsme v kontaktu se čtyřmi zaměstnavateli na Břeclavsku, kteří mají zájem o naše služby. Ukazuje se tak, že nebudeme mít o práci nouzi,“ pochvaloval si jednatel detektivní agentury 1. Břeclavská bezpečnostní Jan Macinka.

Jak vypadá taková kontrola detektiva? Nemocný, jestliže je doma, vyplní formulář se základními osobními údaji. Tím toto martyrium končí. Mnohem horší situace ovšem nastane, když dotyčný není v místě trvalého bydliště k zastižení. „Náš člověk samozřejmě zkontaktuje sousedy, okolí a udělá fotodokumentaci. Na základě přání zaměstnavatele můžeme přistoupit i k intenzivnímu sledování dotyčného,“ popisoval Macinka vyšetřovací praktiky.

Gumotex najme na kontroly externisty

Například Gumotex, který dává práci nejvíce lidem v regionu, chce ale jít poněkud odlišnou cestou. V souvislosti s novelou zákona o nemocenském pojištění hodlá najmout externí spolupracovníky, kteří by měli v popisu práce právě jen kontrolování nemocných zaměstnanců.

„Zákon platí teprve od ledna, takže jsme se ke kontrolám prozatím neodhodlali. Nicméně nejspíše půjdeme cestou externích spolupracovníků, kteří se budou zabývat jen kontrolami,“ potvrdil vedoucí kanceláře generálního ředitele společnosti Josef Horníček.

Zároveň však zcela nevyloučil, že by břeclavská firma, jež zaměstnává více než tisícovku pracovníků, oslovila i detektivní kancelář. „Je to dost dobře možné, určitě to nelze vyloučit. Ale pokud to půjde, raději sáhneme po externích spolupracovnících,“ zopakoval Horníček.

Podle ředitele Úřadu práce Břeclav Lubomíra Marka může novela zákona o nemocenském pojištění znamenat pro časté marody malou pohromu. Obává se totiž, že zaměstnance, jestliže by šel vícekrát v roce na nemocenskou, může čekat vyhazov.

„Pokud člověk onemocní pouze jednou za rok maximálně na čtrnáct dnů, firmy dostanou slevu na pojistném. V jiném případě se jim zaměstnanec prodražuje. Je proto možné, že se společnosti budou takových lidí zbavovat,“ myslí si Marko.

Nejvíce ohroženou skupinou budou marodi ve zkušební době. „Je to především z toho důvodu, že zaměstnavatel nemusí nic vysvětlovat a bez výraznějších potíží se může takového zaměstnance zbavit,“ poznamenal.

Gumotex bude kontrolovat nemocné. Jeho mluvčí Josef Horníček k tomu říká:

Na kontroly najmeme lidi

Najmout nové lidi nebo oslovit detektivy. Jiné východisko podle vedoucího kanceláře ředitele Gumotexu Josefa Horníčka v souvislosti s novelou zákona o nemocenském pojištění není. „Ale spíše najmeme externí spolupracovníky, kteří se budou kontrolami zaměstnanců v pracovní neschopnosti zabývat,“ uvažuje Horníček.

Už jste se odhodlali ke kontrolám zaměstnanců?
Zákon platí teprve od ledna, takže jsme se ještě ke kontrolám neodhodlali. Nicméně, pečlivě se na toto připravujeme, uvažujeme o tom, že najmeme externí spolupracovníky, kteří by se tímto měli zabývat.

Přemýšlíte i o tom, že byste oslovili některou detektivní kancelář?
Je dost dobře možné, že skutečně oslovíme nějakou externí firmu, tedy nějakou detektivní kancelář, která se kontrolami zaměstnanců v pracovní neschopnosti zabývá. Pravděpodobně půjdeme ale cestou externích spolupracovníků.

A jak budou takové kontroly vypadat?
Bohužel konkrétní představu nemám. Přesnou podobu kontrol zaměstnanců ještě nemáme připravenou. Ale radost z toho určitě nemáme. Stát jen přehodil své starosti na zaměstnavatele.

Na druhou stranu můžete i ušetřit. Pokud by byl člověk nemocný jen jednou za rok maximálně čtrnáct dnů, dostanou firmy slevu na pojistném….
My jsme vypočítali, že pokud by nemocnost v Gumotexu byla někde kolem pěti procent ročně, vyšlo by to tak, že bychom nevydělali, ale ani neprodělali. Loni byla u nás nemocnost na osmiprocentní úrovni, takže by se musela snížit, což ale není vyloučené.

Od ledna nedostanou v prvních třech dnech nemoci zaměstnanci ani korunu. Myslíte, že to mělo snížit počet marodů?
Nedokážu to objektivně posoudit, ani nemám informaci, že by nemocnost v Gumotexu poklesla. Vlastně jsme to ani nevyhodnocovali, protože je na to dost brzo. Ale myslím, že se to markantně neprojeví. Spíše si myslím, že nemocnost se sníží kvůli ekonomické krizi a strachu lidí o zaměstnání.

Mají zaměstnanci v Gumotexu povědomí, nakolik se vyplácení mzdy v pracovní neschopnosti od ledna změnilo?
Někteří to podle mého ani nezaznamenali, protože nemocenská se během posledního půlroku změnila už potřetí. Ale my jsme zaměstnancům dávali informace v tištěné podobě přímo k výplatám. Dokonce jsme s nimi uzavírali i smlouvy, které se týkají právě změny vyplácení peněz v pracovní neschopnosti.

Máte tedy například nějaký motivační program, aby lidé odpracovali co nejvíce hodin?
Máme to u nás uděláno tak, že třináctý plat, který se v Gumotexu dostává v listopadové výplatě ve výši asi šedesát procent průměrného platu, se z velké části odvíjí právě od odpracovaných hodin zaměstnance. Sáhli jsme k tomu už v minulosti, protože jsme měli nemocnost daleko nad republikovým průměrem.