Vyzout boty, svléct, pověsit bundu, vytvořit si jmenovku a hurá do světa vědy a techniky, v němž dominují svěráky, hoblíky, kladiva, drátky, nejrůznější stavebnice a zkumavky. Malý ráj pro všechny nadšené a zvědavé kutilky a kutily je strategicky umístěný mezi největšími lichtenštejnskými městy Schaan a Vaduz. To proto, aby byl co nejsnáze dostupný dětem a jejich učitelům ze škol a školek v celé zemi.

„Matematiku, informatiku, technické dovednosti a přírodní vědy v německy mluvících zemích nazýváme zkráceně takzvanými MINT-Fächer, což je označení pro Mathematik, Informatik a Naturwischenschaft. Naším cílem je zábavnou naučnou formou přiblížit tyto obory dětem, především pak děvčatům, které k nim mají přirozeně respekt, a nejsou jim tak blízké,“ vysvětluje pro Deník lichtenštejnský ministr pro kulturu a společnost Manuel Frick.

Knížecím vinicím v lichtenštejnském Vaduzu vládne rulandské. Díky fénu od Alp i podloží. Na snímku sommelierka Veronika Mile a sklepmistr Sebastian Gunsch.
Deník u Lichtenštejnů: knížecím vinicím vládne rulandské, mají ho v Břeclavi

Ve své dikci má zároveň i rovnoprávnost, jak podotýká. „Tohle je tedy bod, který velmi vítám. Ještě pořád totiž ještě převládá takové dogma, že technika je pouze pro chlapce. To si ale nemyslíme, proto se snažíme všem dětem už od nízkého věku umožnit přístup k technickým oborům. PepperMINT funguje na bázi hravé metody už pár let a ve zřetel ho bere neuvěřitelné množství školních tříd,“ vyzdvihuje Frick projekt, za jehož vznikem stojí nadace Hilti Family Foundation Liechtenstein.

Dveřmi pepperMINTu ročně projdou čtyři tisíce dětí. Každý den se ve dvou patrech prostřídají až čtyři skupiny. „Vždy před startem školního roku vypíšeme termíny, do kterých mohou učitelky a učitelé ze škol a školek svoje žáky přihlásit. Jak často k nám přijdou, závisí jen na nich,“ pokračuje průvodkyně pepperMINTu Doris Lengwiler.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Společně s ní děti doprovází kolega Martin Büchel, který stál u zrodu projektu v létě 2017. „PepperMINT funguje především díky obrovské finanční i praktické podpoře místních lichtenštejnských firem. Díky nim máme nejen perfektně vybavené místnosti. Jejich zaměstnanci nám totiž pomáhají a školí nás tak, abychom děti vše učili správně,“ zdůrazňuje Lengwiler.

Aby se nestalo, že projekt den ze dne kvůli nedostatku peněz skončí, uzavírá pepperMINT s firmami tří až pětileté kontrakty. „Kromě firem nás podporuje i lichtenštejnská hospodářská komora, průmyslová a obchodní komora, ale i jednotlivé obce a stát,“ říká průvodkyně. Děti a školy neplatí nic. Jediné, co si hradí, je cesta.

Od 15. května si lidé mohou prohlédnout výstavu s názvem MegaBrouci.
VIDEO: Obří hmyz ve Valticích. Podívejte se, jak obsadil zámecké jízdárny

Ročně spolkne provoz pepperMINTu půl milionu švýcarských franků. „Zhruba stejnou částku, kterou uvolnila Hilti Family Foundation, pak stálo i celé vybavení a uzpůsobení učeben. Právě tato nadace stejně tak platí i poměrně hodně drahý pronájem, protože nejsme ve svém. Vážíme si toho, protože není zvykem, aby někdo vkládal svoje peníze do vzdělávání. Zatímco platit sportovním klubům milionové částky připadá všem přirozené, podporovat podobnými částkami vzdělání dětí napadne jen málokoho,“ vypráví Lengwiler.

Pravidelně se budova v centru Vaduzu otevírá také rodičům s dětmi při tematicky zaměřených dnech.

„Zajímavé je, že sem většinou zavítají především chlapci. Nevím, jestli to pramení od rodičů, kteří si myslí, že technika a věda není nic pro děvčata. Já si přitom pamatuji, že mě jako dítě přesně tyto věci fascinovaly a ráda jsem s otcem všechno zkoušela. A věděla jsem, že jestli chci v životě něco dělat, tak je to učit děti zábavnou formou technické obory. Teď říkám děvčatům – hej, vy můžete přece dokázat totéž!“ usmívá se Lengwiler.