Po sedmdesáti letech přijel včera na Břeclavsko lichtenštejnský kníže jako hlava státu, který uznává Českou republiku. A naopak. Historická návštěva Hanse Adama II. byla sice soukromá, ale i tak stačil mnohé šokovat.

„My bychom byli velmi rádi, kdyby nám byly naše majetky vráceny. Jsme ochotni do nich okamžitě začít investovat, aby se z nich znovu daly vytvářet hodnoty tak, jak to naši předkové dělali po celou dobu svého hospodaření v těchto oblastech. Já jsem přesvědčený, že takové řešení by bylo i v zájmu českého obyvatelstva,“ odpověděl v Mikulově Hans Adam II. na otázku, jestli budou Lichtenštejnové žádat o navrácení majetku.

Slavný rod přišel o Lednicko–valtický areál i další majetek v Československu na základě Benešových dekretů. Dodnes se s tím ale nesmířil.

Lichtenštejnové argumentují tím, že nejsou Němci a s nacisty nespolupracovali. Žalobu na vrácení majetku přesto zatím nechystají.

„Ne, my žádné takové přípravy nepodnikáme. Šlo nám zejména o to, aby se konečně normalizovaly vztahy mezi našimi zeměmi, protože máme mnoho styčných bodů a zájmů,“ nechal se slyšet nynější vládce knížectví.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek ovšem debatu o majetkových otázkách rázně uťal. „Chtěl bych upozornit, že dnes nebyly tyto otázky předmětem našich rozhovorů. Je to čistě záležitostí mezistátních jednání, dnes jde o návštěvu Jihomoravského kraje,“ zdůraznil Hašek.

Podle něj se má nechat historie historikům a obě strany by se měly soustředit na budoucnost. „Jednali jsme o možnosti výměny vysokoškolských studentů. Už jsme dohodli konkrétní spolupráci mezi vysokými školami z jižní Moravy a univerzitou ve Vaduzu,“ pochlubil se hejtman.

„Stejně tak se chystáme konkretizovat dohodu mezi hospodářskými komorami. To znamená, aby na jižní Moravu přijela skupina lichtenštejnských podnikatelů a my bychom hledali možnosti, jak je zapojit do rozvoje regionální ekonomiky,“ přiblížil další důležitou oblast rýsující se spolupráce Hašek.

Právě on společně s knížetem pokřtil ve Valticích knihu Pavla Juříka Moravská dominia Liechtensteinů a Dietrichsteinů. „Doufám, že tato kniha prolomí tabu týkající se lichtenštejnského rodu. Přeji si, aby i ona pomohla ke zlepšení vztahů mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem a mezi jižní Moravou a rodem Lichtenštejnů, protože to je ku prospěchu všech zúčastněných stran,“ vyjádřil přání autor první české publikace o Lichtenštejnech po mnoha desetiletích.

„Vyvlastnění majetku po druhé světové válce nebylo první vyvlastnění v naší rodině. Například ve čtrnáctém století nám majetky těžce vyvlastnili Habsburkové a musím říct, že náš rod s nimi nechtěl mít dalších dvě stě let nic společného. A teď, když se na to podívám: moje babička je z rodu Habsburků, matka mojí sestřenice je z Habsburků. Proto si myslím, že tyto věci je potřeba brát s nadhledem,“ věří v budoucí spolupráci i Hans Adam II..

Hlasujte v anketě vpravo nahoře
Více k Lichtenštejnům čtěte vpravo nahoře