Hlavním dnem otevření Lichtenštejnských stezek bude sobota. Organizátoři na plakátech trefně vybízí apelem „na kola, dračí lodě nebo zpívání“. Bude tak z čeho vybírat již od samotného rána, kdy před poštorenským kostelem vystoupí Slovácký krúžek Poštorná – Koňaré, dechová hudba Charvatčanka a na cimbál zahraje bývalý primáš Břeclavanu, František Šulák. Zájemci si také budou moci s průvodcem prohlídnout tamní kostel.

Po desáté hodině cyklisté vyrazí ve dvou směrech na kratší a delší trasu, obě však skončí v přístavišti nad splavem. Tam se od pravého poledne zabaví jak děti, tak jejich rodiče. Ti nejmenší si zasoutěží o ceny, anebo se projedou na koních. Pro rodiče zase odpoledne zahraje country kapela, na zúčastněné cyklisty pak bude čekat slosování o ceny.

Draci na lodích

Odpoledne však nebude patřit jen cyklistům, soutěžím a hudbě, ale i veslařům na dračích lodích. Na Dyji tak vypukne při zápolení o prvenství atraktivní podívaná. V osm hodin večer, po vyhlášení vítězů, pak rozjede zábavu kapela učitelů z břeclavského gymnázia, The Teachers. Ti se po odpoutání od svých slavných vzorů kromě hitů The Beatles zaměřují i na české a zahraniční rockové hity. Svou neskrývanou vášní pro muziku si učitelé navzdory generačnímu odstupu neustále rozšiřují početné řady fanoušků.

Kdo by se však raději vrátil k folkloru, může zavítat zpět k poštorenskému kostelu. Jeho zahrada totiž bude patřit od páté hodiny Májovému zpívání. Vystoupí na něm Koňárci, sbor Mateřské školy Okružní, ženské pěvecké sbory z Poštorné, Hroznové Lhoty a Bojanovic, mužské sbory z Mutěnic, Ladné a Poštorné a na závěr i cimbálová muzika Jožky Severina. Hostovat zde bude i cimbálová muzika Stanislava Gabriela, či Jiří Zonyga s kapelou Větry z jihu, která hraje světové rockové hity ve vlastním podání.

Křest lodi

V neděli se budou moci lidé svézt po řece Dyji vyhlídkovou lodí při příležitosti oslav desetileté existence lodní dopravy v Břeclavi. V areálu nad splavem také v deset ráno pokřtí svou trojpublikaci s názvem Slavnosti všedního dne spisovatel Jan Kostrhun, zazpívá dětský soubor Charvatčánek, cimbálová muzika Notečka a Jožka Černý. Hodinu před polednem přijde na řadu křtění lodí a série půlhodinových projížděk po Dyji zdarma.

Město Břeclav tak nabízí na víkend pestrý a bohatý program, jenž v sobě pojí sportovní i kulturní vyžití. Sportovně neaktivní návštěvníci tak rozhodně nebudou strádat. Mají totiž otevřené možnosti počínaje folklorem a konče dračími loďmi na Dyji. Nezbývá tak nic jiného než popřát přízeň počasí a dobrou náladu.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)