Turisté najdou v centru Břeclavi konečně informace o knížecím rodu Lichtenštejnů, který po sedm set let výrazně ovlivňoval dění na Břeclavsku. Lichtenštejnský dům se zrodil z bývalé židovské školy a sídla muzea. Otevřít jej včera přijel zástupce knížecí rodiny, který přijal pozvání radnice.

„Můžu vás ujistit, že kníže i dědičný princ a celá rodina byli velice potěšeni a příjemně překvapeni, že jste se rozhodli otevřít Lichtenštejnský dům. Je mi jasné, že pod vedením starosty se vytvořilo něco, co bude sloužit celému regionu,“ byl s otevřením domu připomínajícího jeho rod spokojený princ Wolfgang z Liechtensteinu, bratr panovníka Hanse Adama II.

Zmínil se také o mnohaletém propojení Lichtenštejnů s lidmi v břeclavském regionu. A vyjádřil naději, že v budoucnosti se spolupráce v nějaké formě znovu obnoví. Princ Wolfgang se později dočkal i nečekané pocty. Řád Moravských rytířů jej totiž pasoval na svého čestného člena.

„Město Břeclav se snaží dlouhou dobu památky Lichtenštejnů zviditelnit. Výsledkem našeho snažení je Lichtenštejnský dům. Jsme nesmírně rádi, že jsme dům otevřeli a shrnuli veškerou historii rodu,“ řekl při otevření starosta města Dymo Piškula. Ten zároveň doufá, že se dům stane výchozím místem, v němž si turisté vytvoří svůj plán cesty po Lednicko–valtickém areálu.

Expozici o historii Lichtenštejnů připravovali dva historici – Emil Kordiovský a Miroslav Geršic. Díky jejich úsilí se mohou lidé dozvědět jak informace o historii rodu, tak i o památkách v areálu.

„Měl jsem na starosti tu nejstarší část, která se týká lichtenštejnského rodu. To znamená, kdy přišli, jak se zabydleli, něco k rodokmenu, informace o zlomových událostech až po současnost,“ představil první část expozice Miroslav Geršic.

Jak dodal, nejedná se o vědeckou instituci. „Pro širokou veřejnost mohou být informace, které zde načerpají, určitě přínosné. Získají tu základní přehled, než budou postupovat po Lichtenštejnských stezkách a krásách, které jsou u nás neopakovatelné,“ vyjádřil se.

„Problém je zde v prostoru, k dispozici máme jen dvě místnosti. Například archiv stavebního úřadu Lichtenštejnů, který byl v Lednici, má asi pět tisíc plánů staveb, které projektovali jejich architekti. Zde jich je asi jen deset,“ doplnil Kordiovský.

Druhá část expozice poodhrnuje tajemství ekonomických úspěchů Lichtenštejnů. Součástí domu je ale také vinotéka s knížecími víny z Wilfersdorfu a galerie s fotografiemi památek v areálu.

„S nápadem přišla Liechtenstein Area Agency prostřednictvím Petra Hynka. Ti v podstatě namalovali scénář budovy. Myšlenku nakonec dotáhla do konce radnice, která pověřila ředitelku muzea Janu Kramářovou přípravou soutěže na vznik domu,“ přiblížil několikaměsíční proces břeclavský radní Radek Buk.

Lichtenštejnský dům se v sobotu otevírá i široké veřejnosti. Přístupný bude denně, první měsíc zcela zdarma.