Díra jako hrom. Kousek od ní další. Situace na hrázi řeky Dyje ve Staré Břeclavi se pořád zhoršuje. Neustálé vrtání bobrů může vést k obrovským škodám. Jarní tání sněhu či vytrvalejší deště zvednou řeku, hráz povolí a voda zalije nejen Starou Břeclav. To je nejhorší scénář.

„Je potřeba s tím něco udělat, protože jsou tady velké jámy. A tam dál ještě nedávno tak velké nebyly,“ ukazovala včera na nábřeží Iva Gabrišková, která se tudy vydala na procházku.

„Je tady dost děr. Máme obavy, že když přijde velké voda, tak se může hráz protrhnout. To by zatopilo všechno,“ vyjádřila své obavy také Ilona Pavlíková, která u Dyje bydlí. „A to jsou pořádné díry,“ poznamenala. Její sousedka z okna svého domu dodala, že když chtěla jednu jámu zasypat, propadla se do ní po pás.

Město Břeclav proto bije před obdobím jarního tání na poplach. „Domlouvám schůzku s novým vedením Povodí Moravy, abychom se dohodli na strategii, jak dál,“ sdělil břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek.

Projekt zatím ztroskotává na soukromnících, kterým zasahuje do pozemků. Bez jejich souhlasu totiž nelze vydat územní rozhodnutí.

Povodí už pomohlo

Státní podnik Povodí Moravy podal Břeclavi pomocnou ruku už vloni. Na začátku roku vyhloubil asi tři sta metrů nad jezem do hráze jámu, do které umístil v délce asi sedmdesát metrů takzvanou štětovou stěnu. Přes ocelový plát se bobři nemají jak dostat.

Stejný postup chce Povodí Moravy použít i na další část hráze, kde vznikly hluboké jámy. Stejně tak na druhé straně řeky, poblíž Slováckého veslařského klubu, kde bobři navíc kácí jeden strom za druhým.

Parolek věří, že se vedení města dohodne se zástupci Povodí Moravy co možná nejdříve na vhodném postupu. Město se podle něj může zapojit do příprav akce a bude se snažit ji začlenit do projektu ministerstva zemědělství. V tom případě by veškeré náklady zaplatil stát.

„Vše připravujeme, aby se na tom mohlo letos začít dělat. Je potřeba dotěsnit místa, kde dochází k průsakům,“ popsal technický ředitel Povodí Moravy Mojmír Pehal. „Technologie výstavby je stanovená. Další rozrušení hráze nemá vliv na to, že bychom museli měnit technologii sanace,“ zdůraznil.

Podobný problém jako v Břeclavi podle jeho slov řeší i další obce a města, kudy protéká Dyje či Morava. Ve Staré Břeclavi byla nejvhodnějším řešením štětová stěna. „Nemůžeme si dovolit tam hráz odbagrovat a nasypat znovu. Museli jsme zvolit tuto alternativu, která je i z hlediska okamžitého účinku nejlepší,“ zdůvodnil postup Povodí Moravy Pehal.