„Poruchy byly a vznikají další. Hlavně kvůli námraze. Ta je ze dvou třetin příčinou zkratů,“ řekla v neděli dopoledne mluvčí společnosti Eon Božena Herodesová s tím, že jednu třetinu poruch mají na svědomí stromy, které klátí těžký sníh. Jako v sobotu večer v Kobylí, kde na elektrické vedení spadl vyvrácený strom.

„Když je vlhčí počasí a teplota se blíží k nule, to je pro nás nejhorší. Na Břeclavsku působila námraza problémy na stovkách odběrných míst,“ dodala Herodesová.

„Ve Velkých Němčicích nešel proud během celého sobotního dne od sedmi hodin ráno do sedmi večer. Jednalo se o spadlé dráty elektrického vedení přibližně jeden kilometr za obcí směrem na Křepice,“ sdělil starosta Velkých Němčic František Smetana.

Lidé ve Velkých Pavlovicích měli s dodávkou elektřiny problémy v pátek a v sobotu. „Jednalo se o několikahodinové výpadky. V pátek vypadla elektřina na šest hodin, v sobotu asi na čtyři. Není se co divit. Na drátech byla vidět velká námraza,“ uvedl velkopavlovický starosta Pavel Procházka. „Ale už se otepluje, tak to snad bude dobré,“ věřil v neděli po poledni.

Výkyvy počasí zaměstnávaly také hasiče. Na Břeclavsku především v sobotu. Od šesti hodin ráno do poledne v okrese vyjížděli k osmi případům. Nejčastěji odstraňovali ze silnic spadlé stromy.

Stromy či větve se zřítily na silnice pod tíhou sněhu ve Tvrdonicích, Valticích či Poštorné. „Kde blokovaly silnice, hasiči je rozřezávali motorovými pilami,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Odpoledne hasiči zasahovali v Kurdějově, Lednici a Kloboukách u Brna. V neděli pak vyjížděli k popadaným stromům a větvím u Kobylí, v Klentnici a Valticích.

U Bořetic uvízl ve sněhu kamion. Na novomlýnských nádržích v Pavlově zasahovali hasiči v areálu Vodní záchranné služby. „Pomocí rozbrušovací pily rozřezali konstrukci kovového přístřešku na lodě, jehož střecha se zbortila pod tíhou nánosu zmrzlého sněhu,“ popsal Haid.