„Voda se zdražuje v celé republice. Je to v průměru kolem deseti procent. Někde je to podstatně víc. Důvodem je v první řadě zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent,“ vysvětlila ekonomická náměstkyně společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav Jana Javorská.

„Vodné se zvýšilo právě o čtyři procenta. Stočné je dražší jak kvůli vyšší DPH, tak vstupům, to znamená drahé energii. Jde o velkou položku, která to ovlivňuje,“ poznamenala Javorská. Vodovody a kanalizace navíc loni v září ukončily rozsáhlou rekonstrukci kanalizační sítě na Břeclavsku. Náklady byly značné. „Také stále klesá spotřeba vody. Lidé se snaží šetřit, ale cena vody tím pádem roste,“ vylíčila ekonomka.

Břeclavské Vodovody a kanalizace podle jejích slov vydělají v průměru dva miliony korun za rok. „Nevyplácí se žádné dividendy. Všechno vracíme zpátky do společnosti,“ ujistila Javorská.

Voda se podle Javorské oproti energiím zdražuje jednou ročně. „Lidem se to nelíbí. Každé zvýšení ceny je minus v rodinném rozpočtu. Ale třeba plyn podraží i několikrát za rok,“ poznamenala.

Někteří ušetří

Najdou se ale i obce, které na tom budou v příštím roce lépe. Spokojení mohou být například obyvatelé Vranovic. Každý z nich ušetří na stočném téměř tisícikorunu ročně díky tomu, že obec má ve svém vlastnictví tamní čistírnu odpadních vod. A nemá ambice provozovat ji komerčně.

„Stačí když poplatky od obyvatel pokryjí náklady na provoz. A to se daří. Už pátým rokem zůstává ve Vranovicích platba za stočné stejná a to ve výši 924 korun na osobu a rok,“ nechal se slyšet vranovický starosta Jan Helikar. Výpočet podle něj vychází ze zákonem stanovené průměrné spotřeby vody na osobu a rok, která je šestačtyřicet kubíků.

Jenže spousta dalších obcí na Břeclavsku takové štěstí nemá. Například Bronislav Hromada z Břeclavi je na větší zdražení vody připravený. Nic jiného ani neočekával. „Tím pádem půjde spotřeba vody hodně dolů. Lidé se budou bránit tím, že budou šetřit víc a víc. Se zdražováním samozřejmě nesouhlasím, ale bohužel se to příští rok nebude týkat jen vody. Bude to drsné,“ podotkl.

Ceny vodného a stočného

rok 2010
Vodné 31,90,–
Stočné 35,20,–
Celkem vodné a stočné 67,10,–

rok 2011
Vodné 34,65,–
Stočné 35,20,–
Celkem vodné a stočné 69,85,–

rok 2012
Vodné 35,91,–
Stočné 40,81,–
Celkem vodné a stočné 76,72,–

Ceny jsou za 1 kubík vody, včetně 10% DPH, v roce 2012 14% DPH

Zdroj: Vodovody a kanalizace Břeclav