Pohřeb bývalého prezidenta Václava Havla si lidé na Břeclavsku připomenou bez masových akcí. Většinou každý sám.

Na obecních a městských úřadech se rozsvítí svíčky a dojde na minutu ticha. Pokud někdo v pátek nakonec vyrazí do Prahy osobně přihlížet poslední Havlově cestě, půjde o jednotlivce. Čelní představitelé měst v břeclavském regionu zůstávají doma.

„Smrt bývalého prezidenta je tragédie a pieta je nutná. Uznávám jej jako velkou a důležitou osobnost našeho národa, ale do Prahy nepojedu. Určitě minimálně zapálíme svíčku, o přesné podobě se budeme ještě bavit,” řekl starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Současný člen kulturního odboru v Břeclavi a při Sametové revoluci jedna z hlavních tváří ve městě, Milan Blažek, se s Havlem po pádu komunismu setkal asi sedmkrát. „Pietu strávím vzpomínkami právě na tyto chvíle,” poznamenal.

Zažila i Masaryka

Když v roce 1937 zemřel jiný velký státník, Tomáš Garrigue Masaryk, bylo Břeclavance Věře Balgové dvanáct let a studovala na gymnáziu. Vzpomíná. „Byla to velká tragédie, kantoři přišli do školy v černých oblecích. Působili zdrceně. Pohřeb Václava Havla budu nyní sledovat hlavně v televizi. Jako člověk byl prima,” sdělila žena.

Stejně se zachová rovněž vedoucí Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška. S Havlem se viděl v devadesátých letech.„Sledoval jsem pietu z Vladislavského sálu na Pražském hradě v televizi. Havel na mě působil jako naprosto vnímavý člověk, kterého věci kolem ochrany přírody zajímaly. Pamatuji si, že jsme spolu při jeho návštěvě Mikulova v roce 1993 řešili nějaké problémy se stromy,” vzpomínal Matuška.

Od středečního poledne mohou lidé v Břeclavi vyjádřit úctu exprezidentovi v kondolenční knize, která je k dispozici v turistickém informačním centru. Do středečního odpoledne se přišlo podepsat sedmadvacet lidí. Druhé pietní místo vzniklo v útrobách městského úřadu.

„Je možné, že kondolenční knihu ještě zřídíme také, ale vidím to jako méně pravděpodobnou variantu. Budeme držet minutu ticha a zapálíme svíčku,” oznámil zase první muž Pohořelic Josef Svoboda.

Naopak jeden z nejznámějších jihomoravských komunistů Miroslav Grebeníček, který žije v Mikulově, se odmítl zúčastnit úterní piety v poslanecké sněmovně. Zachoval se stejně jako další tři poslanci komunistické strany. Grebeníček se tak rozhodl kvůli osobním důvodům.