Na webových stránkách obce sice píší o pravidlech ukládání odpadu na sběrný dvůr, praxe však vypadá poněkud jinak. Lidé z Tvrdonic si stěžují, že jejich starosta vědomě porušuje zákon a dává pracovníkům obce tichý souhlas, aby odložený nábytek a ostatní věci spalovali.

„V jednom sběrném dvoře za myslivnou pálí plasty, lidé z přilehlé Růžové ulice to dokonce natáčeli. Ve druhém dvoře na ulici Lesní se skladuje stavební suť a ostatní věci, jako staré gauče, skříně a jiné. Za nějaký čas to pracovníci obce za souhlasu starosty zapálí a zlikvidují. Ze dvora se valí černý kouř a lidé tyto zplodiny dýchají. To snad není nikde na světě,“ postěžovala si jedna z obyvatelek Tvrdonic Marie Jankovičová.

Podle jejích slov ale není jediná, komu podivné jednání vadí. „Ti, kteří bydlí na Lesní, Luční i Vinohradní, jsou přímo u toho. Paní Hasilová, která bydlí naproti sběrného dvora, v říjnu málem vyhořela, jak jí ty plameny šlehaly až na dům,“ pokračovala v líčení Jankovičová. Když je brána dvora zamčená, lidé nechávají nepotřebný nábytek na ulici. „Pak přijde parta z obecního úřadu a zapálí to,“ popsala.

Navíc asi kilometr od sběrného dvora se nachází chráněná přírodní rezervace Stibůrkovská jezera, která mohou zplodiny z kouře ohrožovat. „Podle mě je to jasné porušování zákona o likvidaci odpadů. Starosta pak za ušetřené peníze opravuje jiné části obce, které prý musejí reprezentovat. On si snad myslí, že si lidé nechají všechno líbit jak za totality,“ rozčílila se Jankovičová.

Starosta: Nepálíme žádné pneumatiky

Starosta Tvrdonic Zdeněk Tesařík se ale hájí. Prý žádné zakázané věci nespaluje. „My nepálíme odpad, ale dřevo. To je velký rozdíl. Před čtrnácti dny jsme tady měli dokonce kontrolu z břeclavského odboru životního prostředí a všechno bylo úplně v pořádku,“ brání se Tesařík. Podle jeho slov se s odborníky ze životního prostředí dohodli, že spalování dřeva omezí. „Vozíme tam někdy třeba i mokré dřevo, to může trošku dýmit. Tak jsme se domluvili, že ho pokaždé necháme pořádně proschnout. Rozhodně ale nepálíme žádné pneumatiky nebo barvy. To bychom si nedovolili,“ ubezpečoval starosta.

Vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek vše uvedl na pravou míru. „Ano, dostali jsme podnět, že se ve Tvrdonicích takovéto věci dějí. Není to ale záležitost výlučně Tvrdonic, ale také mnoha dalších obcí,“ prozradil Vyhnálek.

Jak řekl, pracovníci městského úřadu už stížnost prošetřili. „Pana starosu Tesaříka jsme napomenuli, že takováto praxe není v pořádku. On nám na to slíbil, že se spalováním odpadů skončí, tak to doufám dodrží,“ dodal Vyhnálek.