„Dokonce volala paní až z Hustopečí, že se o sbírce dočetla v novinách. Tak jestli by prý mohla i ona přivézt nějaké nepoužívané oblečení. Zájem lidí darovat věci stále je,“ uvedla pracovnice krumvířského obecního úřadu Lucie Šoršová. Sbírka pro Diakonii Broumov tam skončila v pátek.

Velký zájem pomáhat potřebným a zároveň vyřadit starší věci projevili i obyvatelé Vranovic a blízkého okolí. Členka kulturní komise tamního Klubu důchodců Vlasta Novotná přiznala, že letos byla nadmíru překvapená, že lidé stále a rádi nosí oblečení a další domácí potřeby.

„Humanitární sbírku pořádáme už několik let. Myslela jsem, že už lidé ani nemohou mít nic nadbytečného doma, ale není to tak. Zase jsme zaplnili celou jednu místnost,“ potvrdila s tím, že se jim už několikrát stalo, že lidé přinášeli i oblečení po člověku, který zemřel, a rodině bylo líto zachovalé a použitelné věci jen tak vyhodit do kontejnerů.

Spolupráce s Diakonií Broumov, která poskytuje sociální služby pro občany na okraji společnosti, funguje v regionu již řadu let.
„Obyvatelé Břeclavska vozí oblečení i k nám do Charity Břeclav. To pak používají jak naši klienti, tak i přímo jednotlivá charitní zařízení. Tím myslím například povlečení,“ řekla Milada Volejníková z břeclavské oblastní Charity.

Jak dodala, co se týče sbírek pro diakonii, je výhoda, že její pracovníci berou všechno. Nemají k ničemu výhrady. A jednotlivé obce už si dokonce oslovují sami. „Krize se na této části darů neprojevila vůbec. Ubylo nám jen peněžních darů,“ zamyslela se.

Ještě v sobotu a i příští pátek a sobotu mohou přinášet lidé oblečení, ale i domácí potřeby či obuv na sběrný dvůr do Velkých Bílovic. Celý příští týden pak na městský úřad v Pohořelicích, konkrétně na odbor sociální a zdravotní.