V první fázi vykáceli náletové dřeviny, pomohli jim i zaměstnanci Technických služeb města Valtice. Peněžně obnovu podpořil soukromý dárce, lékař Ivo Marek. „Zvládli jsme odvést z celé stavby sutiny a zeminu. Dochovalo se torzo neoklasicistního zámečku s přístupovým schodištěm. Z osmi schodů zůstal po celé délce dvanácti metrů pouze jediný, ten první,“ zmínil Lyčka.

Druhý schod se dochoval podle historika asi z poloviny, ze zbytku zůstalo jen torzo. „Schodiště zničil hlavně kořenový systém,“ vysvětlil Lyčka.

Z původních osmnácti sloupů, které zámeček zdobily, pak zůstala pouze rozbitá patice jednoho z nich. „Dlažba se téměř nedochovala až na pár výjimek,“ podotkl Lyčka.

S kolegy také více prozkoumali sklep pod zámečkem. „Zatím jsme vykopali pouze přístupové schodiště, které bylo pod kuchyní. Samotný sklep ještě vyčištěný není. Nevíme, kam vede, jak je dlouhý a vysoký. Není vedený na žádných mapách ani plánech,“ přiblížil.

Stavba už je lidem přístupná. Turisté se tam tak mohou vydat už nyní. „Plánujeme tam umístit ještě novou informační ceduli v česko-německé mutaci a 3D model, aby měli návštěvníci představu, jak stavba vypadala po druhé světové válce,“ doplnil Lyčka.

Z obnovy památky, která leží mezi Valticemi na Břeclavsku a rakouským Katzelsdorfem, má radost například Jakub Hemza z Lužic na Hodonínsku. „Stávající stavby v Lednicko-valtickém areálu už mnoho lidí zná, je dobré, když přibude nová, neznámá. Popravdě jsem ani nevěděl, že tam podobná stavba existuje," poznamenal Hemza. Ocenil i 3D model zámečku, který v místě přibude.

Lyčka má v plánu s ostatními nadšenci ještě vyčistit prostor kolem studny a druhého sklepa.