Candát na másle s petrželkovou citrónovou omáčkou nebo uzený jehněčí hřbet se salátem z čerstvého chřestu. Příklad specialit z pětichodového jídelníčku, které ochutnali i manželé Havelkovi. „Přijeli jsme z Klobouk u Brna,“ sdělili.

Do Pavlova je totiž v sobotu večer přilákala akce Slow Food Family Dinner. „Smyslem akce je snoubení jídla s výběrem kvalitních vín,“ uvedl Zdeněk Janeček z pořádajícího hotelu Pavlov.

Hostům tedy kromě jídla nalévali i víno. Celkem deset vzorků. „Snažíme se večeři něčím zpestřit. Proto účastníkům ke každému jídlu podáváme dva druhy vína,“ popsal pořadatel.

Vyber víno, vyhraješ

Proč tolik? Návštěvníci totiž měli za úkol zvolit, které víno se k danému jídlu nejvíce hodí. „Pokud se jim podaří správně uhodnout, získají věcné ceny,“ informoval.

Jak Janeček dodal, jejich zásadou je vybírat na stůl vína z okolí Pálavy a hlavně z pavlovských vinařství. „Většinou tak hosté pijí lahodný mok vinařů z Pavlova,“ podotkl.

Ani tentokrát tomu nebylo jinak. Z pavlovských viničních tratí pocházelo také víno pro sobotní večer. Zvolené vzorky vybíral k jídlům zkušený sommeliér.

Společný výběr

Konečný seznam jídla i vína je přitom výsledek týmové spolupráce. „Snažíme se vše vymyslet tak, aby to lidem chutnalo. O tom, jak jídelníček sestavíme, rozhodujeme s šéfkuchařem všichni,“ řekl.

V tomto případě se inspirovali staročeskou kuchyní. „Třeba bez se v tradiční české kuchyni používá dodnes. Například jako sirup,“ připomněl šéfkuchař Bronislav Kolomazník.

Nejen manželé Havelkovi ale i ostatní si pochutnávali na českém candátovi nebo na topinamburovém kré­mu.

Topinambury neboli "židovské brambory" jsou příbuzné slunečnic. Ale pěstují se pro hlízy podobné bramborám, které mají nasládlou chuť. „Z našeho jídelníčku je vytlačily právě brambory,“ tvrdil Kolomazník.

„Krém mi chutná. Stejně jako předchozí salát s kozím sýrem,“ pochvaloval si Radek Havelka. V případě prvního chodu se dokonce s manželkou jednomyslně shodli i na víně. „Myslíme si, že k sýru se více hodí nabízený claret,“ mínil. „U dalšího vína zatím váháme,“ usmíval se.

Aby si se ženou mohli takzvané pomalé jídlo i s vínem řádně vychutnat, využili další nabídky akce. Pro jejich tři ratolesti byla k dispozici dětská herna. „Hosty by nemělo při jídle nic rušit. Proto si nezveme kapely nebo cimbálové muziky,“ odůvodnil Janeček.

Slow food je celosvětovou záležitostí, která je pravým opakem takzvaných Fast Foodů neboli rychlých občerstveních.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ