Ačkoliv některé cyklisty a pěší zpočátku mohl odrazovat déšť, nakonec start ve velkopavlovickém Ekocentru Trkmanka naplnily davy lidí. „S manželkou jsme tady poprvé. Když se nám u vás zalíbí, přijedeme zase," přikývl Kusý, jenž poté zdolával nejdelší čtyřicetikilo­metrovou trasu. „Doufáme, že se počasí umoudří a ochutnáme krásná moravská vína. Mým favoritem je odrůda Ryzlink rýnský," doplnil ještě Kusý.

Seriál organizuje Nadace Partnerství. Podle pořadatelky Evy Kvapilové navštívilo loňský ročník na pět set účastníků. A letos? Zatažená obloha plány na překonání počtu kazila. „Věřili jsme, že lidé přijedou i za deště. Doprovodný program je zajímavý a místní krajina velmi krásná," uvedla Kvapilová.

Kdo by se pustil do rozboru místa bydliště účastníků, našel by kromě měst a obcí Břeclavska také Karlovy Vary, Plzeň nebo kouty v jižních Čechách. „Chceme sem přivést turisty z dálky, protože tady poté spí a utrácí peníze. Region z toho prosperuje," pokračovala organizátorka.

Cyklisté a pěší měli na výběr z tras o délce deset, dvacet a čtyřicet kilometrů. Po cestě sbírali razítka ve vinařstvích, na rozhledně či v muzeu. Na závěr se sešli v kulturním domě v Němčičkách, kde se konalo slosování cyklopasů, ochutnávka vín a beseda u cimbálu.

Eva Bauerová ze Svazku obcí Modrých hor spokojeně poznamenala: „Jsme rádi, že se u nás taková akce koná. Modrým horám to pomůže s propagací."