„V Trnavě budou opravovat hradby a my získáme prostředky na opravu zámecké věže. Máme zprávy o tom, že příslušná komise projekt úspěšně projednala, zatím ale ještě nepadlo úplně definitivní rozhodnutí," řekl starosta okresního města Oldřich Ryšavý (ČSSD).

Na oficiální potvrzení vedení radnice dosud čeká, pravděpodobnost uskutečnění však starosta odhadl na 99 procent. Pokud při jednání nenastanou výrazné komplikace, půjde o první výraznější krok k oživení nepřitažlivého areálu.

Dosud v něm funguje pouze vinotéka podnikatele a opozičního zastupitele Libora Nazarčuka (Pro Region). „Jelikož tam už mnoho let bojuji sám, bude to přínosem. Lidi aspoň zjistí, že se tam něco děje. Spousta z nich má do dneška dojem, že je tam mrtvo. Nápad s vyhlídkovou věží proto vítám," komentoval chystaný projekt podnikatel a zastupitel v jedné osobě.

Výhled na kilometry

Ve věži byl Nazarčuk již několikrát a nestačil se divit. Ačkoliv nepůsobí nijak vysokým dojmem, lze z ní podle něj vidět na kilometry daleko. „Díky tomu, že je Břeclav na placce, je vidět hodně. Lidi, kteří tam byli, zůstali překvapení, že město vypadá dost zeleně. Zezdola jim to nikdy tak nepřišlo," sdělil.

„Vyhlídková věž? Jsem spíš pro. Určitě by to mohlo přivést do Břeclavi nějaké ty turisty. Lidé se vždycky rádi podívají do zámků, ale s ohledem na aktuální stav toho břeclavského to není možné. Byť výhled na komerční čtvrti také není nic moc, tak abychom se za to pak nakonec nestyděli," neskrýval rozporuplné pocity šestadvacetiletý Břeclavan Antonín Průdek.

Společně s věží by mohly najít uplatnění také dvě přilehlé místnosti. První muž Břeclavi by si v nich představoval například expozici zaměřenou na historii či prostor pro komerční využití. „To je zatím jen teorie. Jedno i druhé by ale mohlo být ve hře," upřesnil Ryšavý.

Náklady jsou přibližně milion korun. Starosta se nechal slyšet, že s kolegy budou hledat další příležitosti k získání dotaci, které by měly zpřístupnit ostatní části zámku.

Nebo jej alespoň pomoci opravit. „Myslím si, že postupnými kroky by se zámek mohl dostat do takového stavu, aby jeho využití bylo podstatně větší, než je tomu nyní," doplnil Ryšavý.

A nemusí jít o jedinou novinku. Tou další se zřejmě stanou informační tabule, které turistům ale i domácím obyvatelům přiblíží historii stavby.

Tvrdí to aspoň ředitelka městského muzea a galerie Alena Káňová (ČSSD). „V tomto směru vítám jakoukoliv aktivitu. Nehledě na projekt s Trnavou počítám s tabulemi, které by byly venku. Stává se totiž, že k zámku přijdou lidé a vůbec netuší, před čím stojí," uvedla.