„V rámci poskytovaných elektronických služeb pro širokou veřejnost jsme v rámci aplikací GIS mapového portálu města Břeclavi připravili další službu, která umožňuje stavebníkům podat žádost o vyjádření k existenci inženýrských sítí jejich správcům, a to prostřednictvím odkazu z webového portálu města,“ nastínil novinku, která by měla fungovat už v květnu, tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka.
Jak dodal, v praxi to bude vypadat tak, že lidé na internetových stránkách Břeclavi najdou odkaz, díky kterému se dostanou na stránku, kde jen vyplní potřebné údaje a ty odešlou.
„Netýká se to jen města Břeclavi, ale i obcí s rozšířenou působností v naší spádové oblasti. Tato žádost se vygeneruje pro jednotlivé správce inženýrských sítí a připraví na odeslání. Stavebník nebude muset správce inženýrských sítí „obíhat“. Dojde tak ke zvýšení komfortu pro obyvatele,“ zamyslel se nad výhodou Opálka.
Tímto krokem ale snaha radnice nabídnout lidem více služeb elektronicky nekončí. „Získali jsme dotaci pět milionů korun na projekt Technologické centrum. Měl by to být rozvoj služeb nejen pro město, ale i pro obce v našem spádovém obvodu. Nakoupíme například servery a měl by se znatelně rozšířit prostor pro aplikace podobného typu a pro poskytnutí služeb tak, aby si lidé mohli daleko více věcí vyřizovat elektronicky z pohodlí domova,“ potvrdil s tím, že dotaci již získali a teď už musí jen vybrat dodavatele.
Obce si tak budou moci například spravovat spisovou službu, budou schopné si vytvořit záložní systém pro data na úřadu a v příspěvkových organizacích, aby se snížila rizika ztráty dat.
Že stále více lidí využívá služeb obcí elektronicky, potvrdil i starosta Lanžhota František Hrnčíř.
Spíše ti mladí
„Někteří lidé u nás platí přes internet poplatky za internet. Samozřejmě ti mladší se toho snaží využívat. Datová schránka funguje, tam nám chodí pošta, ale občané této možnosti nevyužívají vůbec,“ uvedl a doplnil, že starší obyvatelé Lanžhota elektronické služby zatím moc nepoužívají.
Podle něj je dobře, že břeclavská radnice nabídne lidem možnost vyřídit si povolení od správců sítí v podstatě jen návštěvou jedné internetové stránky. „Je to velká pomoc,“ zamyslel se.
„Pokud by taková služba existovala, že by se dalo všechno vyřídit elektronicky a bylo by to nějak jištěné, tak bych to přivítala. Že by to takhle mělo fungovat, to slyším poprvé,“ sdělila ladenská starostka Renáta Priesterrathová s tím, že už také schvalovali, že budou služeb Technologického centra využívat. Čekali jen na dotaci pro Břeclav.
„Na elektronické služby si zvykají hodně mladí. Tímto způsobem se bude platit většina věcí. Výpisy z katastru a tyto věci si běžně chodí vyřizovat na úřad. Zvykli si na to, že mají služby v obci, že nikam nemusí jezdit. Dokonce k nám chodí lidé, aby nemuseli stát fronty ve městě, tak si to dojdou ověřit k nám,“ usmívala se.
ELIŠKA WINDOVÁ
JIŘÍ ŠEVČÍK