Máte ještě zpravodaj? Mezi těmi časopisy jej nemůžu najít. Kolik že stojí? Dvacet korun? Tady je máte. Zhruba takto to čtyřikrát do roka vypadá v rakvické trafice, na obecním úřadě a v obchodech. Že by bylo zvláštní za získání informací z obce platit, tamním nepřijde. Zpravodaj si totiž kupují řadu let. Stejně jako Kobylští.

„Zpravodaj v Rakvicích vychází několik desetiletí. Zpočátku placený nebyl, byl to spíš jen žňový občasník. Později se platit začal. Nestál tolik jako nyní, ale také nebyl v takovém provedení,“ vysvětlil rakvický starosta Petr Vajbar s tím, že někteří obyvatelé si jej nechávají i svázat.

Svého času přitom tamní za zpravodaj zaplatili pět a později deset korun. „Měli jsme snahu jej zatraktivnit, proto jsme mu dali lepší formu, což se logicky podepsalo i na ceně. Nakonec jsme se i rozhodli, že do zpravodaje nebudeme umísťovat reklamy,“ vyzdvihuje jisté pozitivum starosta.

Jak poznamenal, nynější náklad se pohybuje mezi pěti sty až pěti sty padesáti kusy. „Suma, za kterou se jedno číslo vydá, je o hodně vyšší než ta, za kterou se prodává. Dvacet korun zdaleka nepokryje náklady na zpracování a tisk,“ nechal nahlédnout do problematiky Vajbar, podle jehož slov si obec zkrátka nemůže dovolit zpravodaj vhazovat do schránek zdarma.

Roli hrají peníze

Ekonomické důvody vedly asi před pěti lety ke zpoplatnění zpravodaje také Kobylské. Ti si obecní zpravodaj kupují za dvanáct korun.

„Jeho tisk něco stojí. Letošní rok je pro náš zpravodaj rokem změn. Začalo to tím, že jsme změnili nakladatele a obálku na barevnou. Chystáme i novou redakční radu. Zpravodaj navíc bude od nynějška vycházet třikrát do roka. Dříve to bylo čtyřikrát,“ vyjmenovala změny kobylská starostka Dagmar Kovaříková.

Ta dodala, že tím, že si lidé zpravodaj koupí, svým způsobem ocení i práci redaktorů, kteří se na jeho skládání podílejí bez nároků na honorář.

Že si za zpravodaj musí zaplatit, tamní obyvatelku Martinu Pospíšilovou netrápí. „Zaplatit dvacet korun za zpravodaj, který vychází čtyřikrát do roka, se mi nezdá tolik. Kdo jej nechce, tak si jej zkrátka nekoupí. Na druhou stranu je ale pravda, že by jej obec svým obyvatelům zdarma rozdávat mohla,“ zamyslela se mladá žena.

Právě mladí lidé by si přitom zpravodaj kupovat nemuseli. Na obecním webu je totiž nově volně ke stažení. „Nebojím se, že by si jej lidé přestali kupovat. Především ne ti starší,“ zůstává klidný starosta.

To ve Velkých Pavlovicích jsou na tom s distribucí zpravodaje, který se svým vzhledem přibližuje časopisecké formě, trochu jinak. O tom, že by měli obyvatelé za jeho přečtení platit, vedení města nikdy neuvažovalo.

„Zpravodaj, který vychází šestkrát do roka, je podle nás pro obyvatele důležitým zdrojem informací. Ty se sice mohou dočíst i na městských webových stránkách, ale je otázka, kolik lidí, především starších, je využívá,“ nechal se slyšet velkopavlovický místostarosta Zdeněk Karber, podle nějž lidé ocení, že si zpravodaj v tištěné formě mohou v klidu přečíst.

„Zpravodaj vychází v nákladu třinácti set kusů. Něco posíláme do archivů, velkopavlovickým rodákům a podobně. Co zbude, je k dostání v infocentru. Zpravodaj si tedy mohou pročíst i turisté, kteří městem projíždějí třeba na kolech,“ řekl Karber.

Ten také přiznal, že Velkým Pavlovicím částečně pomohou pokrýt náklady spojené s vydáváním zpravodaje také zhruba dvě strany reklam umístěných na jeho posledních stranách.