„Zatím jsou setkání spíše oťukávací, ale podněty, které nám lidé dávají a týkají se třeba pořádku v jednotlivých městských čtvrtích, jsou pro nás důležité. Budeme s nimi pracovat a budeme se snažit je vyplnit. Dostáváme tak upozornění od lidí, kteří den co den chodí kolem věcí, jež jim vadí, takže se chceme snažit vycházet všem vstříc,“ prozradil břeclavský starosta Oldřich Ryšavý, proč se rozhodla radnice pokračovat v započaté tradici, se kterou přišel bývalý starosta Dymo Piškula.

Na rozdíl od minulého vedení se ale teď mohou lidé těšit na takováto setkání ve všech městských částech. Starosta tak už navštívil Poštornou, Charvátskou Novou Ves a v pondělí přivítal na radnici asi deset stěžovatelů z centra města. Ještě ve středu se mohou přijít lidé ptát na všechny otázky do Staré Břeclavi. A to od šesti do osmi hodin večer do tamního kulturního domu.

„V Charvátské byli jen tři lidé, v Poštorné pak deset. Na obou místech ve čtvrtích jsme se dozvěděli o věcech, o kterých jsme třeba až tolik nevěděli. Týká se to například stavu chodníků, zeleně. Jiní mají problémy s vzrostlými stromy. Podněty jsou konkrétní a budeme se jimi bezesporu zabývat,“ nastínil, co lidi v městských částech trápí.

Ukradená lávka

Na pondělním setkání se obyvatelé středu města dotazovali starosty nebo i místostarostů také na úmysly, které mají s bývalým autokempem. Jiné trápily i maličkosti. U zahrádek u nemocnice totiž někdo ukradl lávku přes potok a lidé tam mezitím naházeli nepořádek, aby si dál mohli zkracovat cestu. „Jednáme s Lesy České republiky. Je to jejich území. Ale o problému již víme,“ nechal se slyšet tajemník radnice Zdeněk Opálka.

Nápad s diskuzemi s obyvateli města se líbí i mikulovskému starostovi Rostislavu Koštialovi. „Diskuze s obyvateli jsme zvažoval. Dokonce jsme nějaká už pořádali, ale většinou přišlo dost málo lidí. Myslím si, že zájem o dění mohou lidé vyjádřit v první řadě návštěvou zastupitelstva. Mohou přijít tam, a nebo přímo ke mně do kanceláře, kde je vyslechnu,“ řekl s tím, že je přesvědčený, že tamní radnice je lidem otevřená.

„Nestává se, že bychom někoho nevyslechli. Na našich stránkách máme blog, který však není úplně šťastný. To proto, že se podle mého uhýbá přímé diskuzi. Často se setkáváme s tím, že lidé nepíší dotazy pod svým vlastním jménem. Zrovna to řešíme, trápí nás to,“ netajil se.

Podobnou zkušenost má i starosta v Hustopečích. „S obyvateli města se setkáváme spíše u jednotlivých dílčích problémů. Třeba před opravami ulice nebo naposledy ohledně obchvatu města. Takže s lidmi se setkávám, ale že by to byly cílené akce, to ne,“ prozradil hustopečský starosta Luboš Kuchynka.

Jak dodal, tamní se nebojí diskutovat ani na zastupitelstvech. „Tam jsme jim nechali půlhodinu mezi jednáním, takže pokud něco potřebují, mohou nám to říct,“ sdělil Kuchynka.

ELIŠKA WINDOVÁ
IVA VALENTOVÁ