„Aby mohly sát, obsahují jejich sliny enzym, který do rány vpustí další látky, jež zabraňují srážení krve. Reakce na píchnutí ale bývají různě intenzivní," uvedl odborník na bodavý hmyz Oldřich Šebesta z krajské hygienické stanice.

Před dvěma lety si své zažila po setkání s muchničkami například čtenářka z Hlohovce. „Nohy mi otekly tak, že jsem musela vyhledat lékaře. Musela jsem dojíždět na kalciové injekce," postěžovala si třiatřicetile­tá žena.

Antibiotika musel v minulosti několika svým pacientům, které napadly dotěrné mušky, doporučit praktický lékař s ordinací v Lednici Lubomír Oliva. „Někdy je to nutnost, aby se předešlo komplikacím nebo dokonce otravě krve," podotkl Oliva.

Vážná onemocnění, která by mohly muchničky přenést, však Šebesta vyloučil. „Mohou být sice přenašeči nemocí, ale v našich podmínkách určitě ne," tvrdil odborník s letitými zkušenostmi.

Kalamita? Určitě ne

Muchničky navíc nehrozí kalamitními výskyty jako komáři. „Mají trochu jiný vývoj, který je stabilní. Larvy se vyvíjí v tekoucích vodách," přiblížil Šebesta.

Podle něj se mušky objevují ve větším množství v lokalitách blízko líhnišť. A to jen v určitém období. Tradičně se jim daří například u Apollónova chrámu za Lednicí. „Míváme jich tady poměrně dost. Projevují se hlavně začátkem července. Hejna mušek jsou nepříjemná hlavně pro turisty," potvrdil správce památky Jaroslav Sojka.

Čas od času se muchničky vyskytují také v areálu břeclavských tenisových kurtů. „Tak to slyším poprvé," reagoval na informaci o nezvaných hmyzích hostech vedoucí břeclavského sportoviště Josef Mančík.

Šebesta, který kurty občas navštěvuje, se tam ale s muchničkami skutečně setkal. „Nevím přesně, kde se tam líhnou. Zřejmě u Včelínku. Líhništěm může být opravdu malý potůček, o kterém lidé ani neví," podotkl.

Na rozdíl od komárů je plocha jejich výskytu pořád stejná. „Časem zase začnou ubývat," ujistil odborník na bodavý hmyz.

Dalším plusem pro mušky je i fakt, že doma se jich lidé bát nemusí. Do bytů totiž nevletí. Vyhnout se jejich bodnutí mohou lidé ale i venku. „Prevencí je použití repelentních přípravků. Dobré je zvolit vhodné oblečení, třeba dlouhé kalhoty," poradila vedoucí břeclavské lékárny U Herkula Lada Machová.

Proti bolesti a svědění objevující se obvykle po píchnutí doporučila Machová chladivé gely s bylinkami nebo protialergenními látkami. Pomáhají také tekuté pudry.

Muchničky jsou tmavé, asi čtyři milimetry dlouhé nenápadné mušky. Jejich larvy, které se vyvíjejí ve vodě, jsou velmi citlivé na její čistotu. Čím čistší vodní zdroj, tím lépe. Štípnutí muchničkou může být zřetelné ještě několik dní po bodnutí.