Patnáct lidí včetně pracovníků břeclavské Charity přespalo v noci na pátek pod širým nebem. Zúčastnili se první Noci venku, která se konala v okresním městě na pěší zóně před tamním gymnáziem. Spáči ulehli na kartonových krabicích. Teplota dosahovala čtyř stupňů Celsia. Jeden z účastníků to vzdal předčasně. „Byla to pro nás výzva. V tuto dobu jsem venku nikdy nespal," říkal jeden z odhodlaných Štěpán Káňa.

Řadu lidí odradil déšť, který začal odpoledne a vydržel až do večerních hodin. Káňa společně s několika kamarády ze skautského oddílu zůstal. „Skauti jsou do každé nepohody. Vzal jsem si spacák, deku, teplý čaj v termosce a několik vrstev oblečení," líčil nadšeně mladík, jenž ráno zamířil do třídy tamního gymnázia.

Hudba i divadlo

Pro některé šlo o výzvu, organizátoři z břeclavské charity však za akcí viděli zejména pomoc lidem, kteří jsou v sociální nouzi či dokonce bez domova. Vstupenkou se proto stalo trvanlivé jídlo v hodnotě padesáti korun. To včera ráno pořadatelé a jejich pomocníci rozdělovali. Získají ho lidé v nízkoprahovém centru, azylovém domě a K-centru pro drogově závislé.

„V šest ráno jsme akci odpískali budíčkem. Pouze jeden člověk to vzdal asi ve čtyři. Ti, co byli na místě, říkali, že se chystali přijít i jejich kamarádi, ale déšť je odradil. Ohlasy byly pozitivní, neměli jsme vůbec žádný problém," libovala si ráno vedoucí azylového domu Veronika Heklová.

Noc na pěší zóně strávil také muž, který na ulici přespává často. „Byli jsme rádi, že to s námi absolvoval. Říkali jsme mu, že se s ním cítíme bezpečněji," pokračovala vedoucí s úsměvem.

Program začal už ve čtvrtek v pět hodin odpoledne, kdy se konala „dílna", na níž lidé vytvářeli ozdobné předměty vztahující se k Noci venku. Příchozím zpestřili večer například začínající ochotníci ze Základní umělecké školy v Břeclavi nebo hudební kapely. Nechyběla ani dvojice, která návštěvníky lákala na obejmutí zdarma. Že by byly bez zájemců, se říct rozhodně nedalo. Na pěší zónu postupně mířily desítky lidí.

„Je škoda, že nevyšlo počasí. Otázkou je, kolik lidí je ochotných ve skutečnosti do něčeho takového jít a zjistit, co život na ulici obnáší. Přiznávám, že osobně se mi do toho moc nechce. Spím venku v létě. Navíc se v šest ráno zvednout a jít do práce také není ideální kombinace," vyprávěl jeden z návštěvníků Petr Hunkař.

Podle Kateřiny Steidlové z K-centra přilákala akce řadu lidí díky hudbě. Přišli, až když zjistili, že se na pěší zóně něco děje. „Myslím si, že spousta z nich je zvědavá. Místo si obejdou a teprve poté začnou zjišťovat, o co vlastně jde. Samozřejmě část z nich přišla cíleně, že chce lidi bez domova podpořit. Jestli se ale náhled na bezdomovce změní… V tom jsem docela skeptická," mínila Steidlová.

Mezi přihlížejícími byl také osmačtyřicetiletý Václav. Na ulici strávil tři měsíce. Nyní žije v azylovém domě a hledá si práci.