Domy sice stojí, ale bez kolaudace, které brání chybějící stavební povolení kvůli nedostatečné příjezdové cestě. Investor kolonie, firma BP Investment vedená Jaroslavem Brandalíkem, stavební povolení původně měla. Jenže to je podle vedoucí stavebního úřadu v Břeclavi Mileny Osičkové nyní neplatné. Rozsah a tvar kolonie je ve skutečnosti zcela jiný, než s jakým se počítalo na začátku. Investor tvrdí, že nic neporušil.

„Domy v Habrové Seči fakticky existují, stavebně jsou dokončené, ale nelze je kolaudovat. Je to složitá věc, ve které se podle všeho neorientují ani lidé, kteří si domy koupili. Bez kolaudace v domech nemohou bydlet. Momentálně nedokáži říct, kdy se to změní. Navíc jsme museli zamítnout dodatečné stavební povolení na cestu a veřejné osvětlení, protože žádost nesplňovala potřebné údaje. Věc je u krajského úřadu,” řekla Osičková.

Radnice chce pomoci

Čtyřicet lidí z kolonie proto vyrazilo za starostou Břeclavi, aby zjistili, jak vypadá aktuální situace. Vedení radnice hodlá vstoupit do „hry” a s výstavbou nutné cesty vedoucí k silnici mezi Břeclaví a Valticemi, chce pomoci.

„Opakovaně jsem se sešel s Jaroslavem Brandalíkem. Byl jsem přesvědčený, že jsme se dohodli. A to na tom, že město Břeclav je připravené vstoupit do řešení napojení této oblasti k silnici první třídy,” uvedl starosta podle Elišky Windové z břeclavské radnice.

Důvodem je, že v místě jsou městské pozemky. „Dojde k tomu však pouze tehdy, pokud investorská firma zajistí územní rozhodnutí a stavební povolení na dopravní napojení k silnici včetně chodníků a veřejného osvětlení,“ sdělil Ryšavý s tím, že v městské pokladně je ke stavbě cesty k dispozici půldruhého milionu korun. Podle starosty Brandalík dohodu zatím nesplnil. Podnikatel má ale jiný názor. Spor se táhne už rok.

„Komunikace investora a stavebního úřadu kolem výstavby rodinných domů Hájky – Habrova Seč se dostala do stavu, který je s ohledem na nové obyvatele těchto domů velmi nemilý a nepříjemný. Zmiňované stavební povolení je nyní přezkoumáváno vyšším orgánem a do té doby se k dané věci nebudu vyjadřovat,” reagoval Brandalík.

Šnečí cesta

Osičková si mezitím stojí zatvrzením, že povolení je neplatné. „Původní stavební povolení bylo vydáno na veřejně přístupnou cestu kolem domů ve tvaru šneka. Stavebními změnami a navýšením počtu domů z dvaceti na pětačtyřicet, vznikla naprosto jiná stavba ve tvaru písmene E. Stavební povolení přestalo platit a nový stav se musí znovu povolit,” vysvětlovala Osičková.

Úřednice tvrdí, že investor musí požádat o umístění a povolení výstavby nové cesty. „Stalo se tak sice na začátku listopadu, ale žádost v zjednodušeném režimu nebyla úplná, takže jsme museli rozhodnout o tom, že se vše povede v klasickém územním řízení. Je třeba doplnit umístění silnice, chodníku a veřejného osvětlení a požádat znovu,” dodala Osičková. Nyní záleží na rozhodnutí úředníků Jihomoravského kraje, jak naloží s odvoláním zamítnutého povolení.