Na začátku byli stížnosti obyvatel Bořetic, že u silnic v zahrádkách a na trávnících stojí po přívalových deštích kaluže plné vody. Na konci je zjištění starosty, že někteří neprozřetelní stavebníci bez ostychu vylévali odpad z míchaček do kanálů. Tím rovnou tři z nich kompletně zabetonovali.

„Přišlo nám to divné hned, protože jsme kanály čistili zhruba před dvěma lety. Každopádně jsem na místo poslal pracovníky obce. Ti zjistili, že kanály nemůžou nijak protáhnout. Zkusili jsme tedy kopat z druhé strany od silnice v zahrádce. Protože to ale stále nešlo, tak jsem se rozhodli celý kus kolena odříznout,“ popisoval bořetický starosta Václav Surman.

Záhyb byl podle jeho slov zacpaný usazeninami betonu a malty. „Uvědomil jsem si, že se v okolí těchto kanálů nedávno stavělo. Dávám to tedy do souvislosti s čistěním míchaček. Někteří lidé si zkrátka myslí, že je řešení míchačku vypláchnout a vylít do kanálu. Neuvědomují si, co to může způsobit,“ kroutil hlavou Surman.

„Dříve si lidé odpad ze stavby vylévali na nějaké místo na dvoře. Nyní chtějí mít všichni pěknou a upravenou zahrádku, kam se jim něco takového zkrátka nehodí. Ale vylít to do kanálu podle mě není řešení,“ rozčiloval se starosta s tím, že pokud se do kanálu dostane například tráva, shnije a odplaví se. „Beton ale nikdo pryč nedostane,“ poznamenal.

Neuvážené kroky

Že si někteří lidé neuvědomují následky svých neuvážených kroků, potvrdil velitel břeclavské požární stanice Tomáš Havlík.

„S ničím podobným jsem se sice ještě na Hodonínsku ani na Břeclavsku nesetkal, ale jde o docela vážnou věc. V nejhorším případě, pokud by takto postupovali i jiní stavebníci, by mohlo za přívalových dešťů dojít třeba i k vytopení sklepů,“ upozornil Havlík.

Možného nebezpečí si je vědomý i Surman. „Rozhodli jsme se, že lidi upozorníme článkem ve zpravodaji. Na každého obyvatele, který bude opravovat nebo stavět dům, si odteď budu dávat pozor,“ nechal se slyšet starosta s tím, že se v případě přistižení nebojí provinilce i potrestat.

Nepříjemné zkušenosti s kanalizací mají také Novosedelští. „U nás se sice hodně staví, ale v místech, kde jsou nové domy, kanalizaci ještě vybudovanou nemáme. Lidé si tedy musejí odpad z míchaček vylévat na vlastní pozemky. Jeden případ podobný tomu Bořetickému u nás přesto je. Už jsme vyzvali stavebníka, aby tuto nedbalost odstranil. Zatím však marně,“ prozradil novosedelský starosta František Trefilík.

Jak podotkl, tamní trápí především ještě dědictví dob minulých, konkrétně z osmdesátých let dvacátého století.

„Novou kanalizaci máme teprve tři roky. Do té doby, v místech, kde byla kanalizace pouze na srážkovou vodu, dovolil ještě tehdejší národní výbor připojit na ni některé domácnosti. Do nynějška děláme kroky k tomu, aby se od ní odpojili a přihlásili na splaškovou, ale marně. Ohánějí se tím, že jim to tehdejší vedení obce dovolilo,“ vyprávěl Trefilík.

Lidé jsou podle jeho slov lhostejní. „Potýkáme se s nezájmem a nepochopením. Přitom na vyústění kanalizace do potoka, jenž pak odtéká do Dyje, je vidět, že to není v pořádku. Vždycky říkám, že jejich odpad teče až do Černého moře,“ smál se starosta.