Asi šestnáct set lidí se přidalo k petici za zachování tříd základní školy v Pavlovského ulici v Mikulově. Tvrdí to člen petičního výboru Martin Machajdík. Zejména rodiče se hlasitě ozývají kvůli možnému snížení počtu tříd, což je jedna ze šesti variant, k nimž v následujících měsících v Mikulově dojde.

Proč vlastně změny? Představitelé města si od nezávislé agentury nechali vypracovat posudek na strategii mikulovského školství v budoucích letech. S důrazem na ekonomiku a naplnění kapacity. Rodiče se obávají, že děti z prvního stupně by v případě omezení tříd musely chodit do školy přes celé město.

„Dvakrát denně by procházely velmi frekventovanými ulicemi. Padla zmínka, že by děti mohl svážet autobus, ale to nevidíme reálně. V současné době máme šestnáct set podpisů a očekáváme jich kolem dvou tisíc. To je na sedmi a půl tisícový Mikulov úspěch,” oznámil Machajdík ve středu dopoledne, kdy ve městě zasedalo zastupitelstvo za dohledu zástupců školy a rodičů.

Rozhodnutí nepadlo

Starosta Rostislav Koštial zatím odmítá předčasné závěry. Tvrdí, že žádné rozhodnutí nepadlo a bude možná ještě rok trvat, než se tak stane. Petici a rozruch kolem ní považuje za zbytečně vyvolanou akci, kterou zapříčinily zkreslené informace.

„O nejvhodnějším řešení jsme dosud nevedli dostatečnou debatu. Zatím jsme jen převzali vypracovanou analýzu a doporučení. Jelikož je to velmi důležité téma, povedeme širokou diskuzi s rodiči a odborníky. Děláme navíc geografické rozložení potencionálních školáků,” řekl Koštial.

Podle vyjádření ředitele základní školy Rostislava Souchopa chodí do prvních pěti ročníků, které v budově v Pavlovského ulici sídlí, sto čtyřicet žáků. Čili maximálně povolený počet.

„Sice není nic definitivního, ale jakýsi otazník nad námi visí. Hledají se totiž vhodné prostory pro umístění mateřské školy. Pokud bychom v takovém případě museli přesunout třeba jen čtvrtý a pátý ročník, výrazně by se nás to dotklo,” sdělil Souchop.

Představitelé města se rozhodli analyzovat současnou situaci kvůli zvyšujícímu se počtu mikulovských předškoláků. „Zaznamenali jsme dokonce žádosti na umístění dítěte do školky už od prvního roku jeho života,” zmínil starosta.

A právě škola v Pavlovského ulici se zdá být jednou z pravděpodobných variant, kde by prostory pro nejmenší mohly vzniknout. Už kvůli nákladům.

„Nyní ročně doplácíme asi šest set tisíc korun. Výsledky ale mají dvě roviny. Ta ekonomická říká, že se máme neúprosně zbavit majetku, který je ztrátový. A ta druhá, na kterou kladu velký důraz, je úroveň školství, což nelze opomenout,” podotkl Koštial.

V konečném výsledku se také může stát, že veškeré vášně se ukáží jako zbytečné. Stále existuje varianta, že žádné změně nedojde. „Jsme ještě v očekávání, jak se zachovají lidé v okolních obcích, zda k nám budou nadále posílat žáky,” dodal starosta.