Co kdysi jedli na mikulovském zámku Dietrichštejnové? Jaké byly jejich letní hostiny? Odpověď na tyto otázky nabídne mikulovský Gourmet festival. Začíná v pátek a potrvá až do neděle.

Letošní pátý ročník festivalu vzdává hold bohaté šlechtické kuchyni Dietrichštejnů s reminiscencí na jejich letní kratochvíle. „Inspirovali jsme se v kuchyni Maxmiliána I., který byl druhým pánem na mikulovském panství Dietrichštejnů a působil ve službách císaře Rudolfa II. jako komoří a štolba. Jeho životní vášní byl lov a jeho lovecké hostiny byly vyhlášenou událostí pro celé císařství," uvedl organizátor festivalu Petr Marcinčák.

Festivalová menu, která doplní vína z mikulovských vinařství Marcinčák a Volařík, nabídne sedm restaurací. Servírovat se budou lahůdky, které připraví špičkoví kuchaři z národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů.

V hotelu Eliška bude vařit Miroslav Husák, v hotelu Marcinčák Jan Horký, v hotelu Maroli Martin Svatek, Zámeckou restauraci ovládne kuchařské umění Jaroslava Kozdělky, v restauraci Aquarium Relax se představí Petr Vlásek. Ve speciálně připravené Rybí restauraci v lomu Mariánský mlýn bude vařit Patrik Bečvář a v restauraci Pod Svatým kopečkem Radek David.

Právě tato nově zařazená restaurace, která vznikne speciálně v přírodní kulise úpatí Svatého kopečku s výhledem na celý Mikulov, je jednou z novinek letošního kulinářského setkání. „Půjde o restauraci postavenou uprostřed žitného pole. Bude tam vidět přímo do kuchyně, která bude zaměřená na zvěřinu. Zároveň láká na snoubení sušeného ovoce a slámového vína," sdělil člen festivalového týmu Martin Malík.

Organizátoři tak navazují na snahu pánů z Dietrichštejnu o sepětí člověka s krajinou a současně o vnímání země jako bohaté zahrady, která člověku přináší své plody.

Všechna festivalová menu jsou velmi pestrá. „Snažíme se objevovat a nalézat novou identitu jihomoravské tradiční kuchyně. Díky spolupráci s národním týmem kuchařů a cukrářů je každý rok nastavená laťka gastronomické úrovně velmi vysoko. Ale sázka na kvalitu a čerstvé lokální suroviny představuje jedinou správnou cestu, jak gastronomicky pozvednout celý region," vysvětluje hlavní smysl gurmánského setkání jeho hlavní organizátor, vinař Petr Marcinčák.

Že Mikulov umí nalákat, potvrzuje i Pavlína Božková. „Zašla bych do Zámecké restaurace na snoubení vín s čokoládami, protože takovou kombinaci jsem ještě nezkusila a ráda bych zjistila, zda to ladí. Ovšem cena téměř tisíc korun mne mírně odrazuje," řekla mladá Břeclavanka.