Jednou z nich je i důchodkyně Anna Helešicová. „Já jsem v Podivíně spokojená. Žiji tu už dost dlouho. Líbí se mi výsadba stromků a opravené chodníky podél ulice k nádraží. Také obnovili židovskou kapli, je to tam opravdu pěkné," vyjmenovala.

Přesto se najda řada věcí, které lidem chybí. Ve městě třeba není smuteční síň. Její nepřítomnost pociťuje velká část oslovených obyvatel. „Není tady místo, kde by se daly uspořádat pohřby. Pokud nechcete mít rozloučení v kostele, musíte jet někam jinam, do Hustopečí nebo do Břeclavi. Už se o tom několikrát mluvilo, nevím, na čem to ztroskotává," posteskla si například Taťána Šultesová.

Najdou se ale i lidé, kteří mají na vybudování smuteční síně opačný názor. „Výstavba obřadní síně je podle mě zbytečná. Nedělalo by mi problém uspořádat pohřeb nějakému příbuznému například v Hustopečích nebo v Břeclavi. Ale chápu, že pro starší lidi je těžké dojíždět na obřady do vedlejších měst," vyjádřila se Marcela Škarpichová.

Mladí žádají víc

Škarpichová by spíše než smuteční síň uvítala ještě více aktivit pro děti a mládež. „V tomto směru se mi líbí činnost, kterou vyvíjí stávající zastupitelstvo. Budovali a zlepšovali hřiště a také koupili budovu, která by měla v budoucnu sloužit jako multifunkční centrum. Doufám, že se vše podaří dotáhnout do zdárného konce," vyslovila naději na další zlepšení.

Z Podivína se ozývá také volání po vlastním koupališti. Nejbližší podobné zařízení se totiž nachází v Břeclavi, která je od Podivína vzdálená dvanáct kilometrů. A na další by Podivínští museli jet až do Němčiček nebo Hustopečí. „Koupaliště mi tady velmi chybí," potvrdila stručně Monika Poláková.

Stejného názoru je rovněž důchodce Matěj Solařík. „Mělo by se dávat více peněz pro děti nebo postavit například koupaliště," navrhl.Pro zvětšení rozklikněte.

Mladší podivínské ročníky zajímá i rozšíření nabídky kulturních akcí a možností sportovního vyžití. „Uvítám kulturní rozvoj volného času pro nás studenty. Například kino nebo letní kino. Ale také místa pro sportovněji zaměřené lidi jako například bazén, bowling, pétanque, tenisové kurty a podobně," řekla studentka Monika Ptáčková.

Vodovod a chodníky

Zastupitelům Podivína se v tomto volebním období podařilo dokončit dvě větší investice. První z nich je prodloužení vodovodu v lokalitě Za Drahou za jeden a půl milionu korun. Druhou pak nové chodníky po rekonstrukci plynovodu za téměř milion.

Snahu podivínských zastupitelů o líbivější vzhled města hodnotí kladně studentka Ptáčková. „Za uplynulá čtyři léta pociťuji jistý pokrok co se týče údržby, rekonstrukcí nebo například kulturní oblasti v našem městě," chválila.

Další projekty ještě čekají na dokončení. I s těmi již hotovými to znamená pro město celkové náklady asi 25 milionů korun.

ROMAN DOLEJSKÝ

VÁCLAV PETRŮ


Postavit, či ne? Názory lídrů se liší

Podivín - Řada obyvatel Podivína postrádá ve městě smuteční síň. Někteří by naopak považovali takovou investici za vyhazování peněz. Podobě se různí i názory stran a sdružení. Všem lídrům kandidátek proto redakce Břeclavského deníku položila tuto otázku.

Otázka: Jak chcete řešit chybějící smuteční síň?

„Na řešení máme důležitější věci. Rekonstruuje se škola, zaměřit bych se chtěla na výstavbu tenisových kurtů, například jako součást TJ Slavoj."

Kristýna Vaňková, SN

„Smuteční síň je jeden z bodů, který máme v programu. K dispozici nejsou vhodné prostory, museli bychom ji vybudovat. Stavbu bychom spojili s renovací staré radnice."

Michal Padělek, ČSSD

„Nijak. Debaty o smuteční síni jsme už vedli. Vybudování je nákladné a provoz je energeticky a hygienicky náročný. Zamítli jsme to."

Stanislav Machovský, KDU-ČSL

„Mám dvě priority rekonstrukci staré radnice a vybudování smuteční síně. Zatím to neprošlo, odpůrci to označovali za zbytečné. Projekt je připravený, stačí jen chtít."

Václav Vaněk, KSČM

„Výstavba smuteční síně je součástí našeho programu. Je potřeba ještě vypracovat studie a vyřešit další podrobnosti. Vybudování síně podpoříme, nebo sami navrhneme."

Petr Průdek, TOP 09

„Až budeme mít jasno v základních otázkách, jsem připravený předložit záměr zastupitelstvu. Slíbit občanům výstavbu síně a nemít odpovědi považuji za neseriózní."

Martin Důbrava, ODS


Škola spolkne jedenáct milionů
Podivín - Oprava a nadstavba školy, výstavba obytné zóny v oblasti Rybáře a dokončování rekonstrukce dopravního uzlu u podivínského železničního nádraží. Ke konci volebního období se nakupily projekty, které čekají na dokončení.
ZÁKLADNÍ ŠKOLA. Práce na podivínské škole zahrnují investici jedenáct milionů korun. Zaměřují se na přístavbu z roku 1985, u níž přibude další nástavba. „Vzniknou prostory pro školní družinu, multimediální učebnu a odborné pracoviště pro výtvarnou a hudební výchovu. Dále rekonstruujeme učebny chemie a fyziky. Součástí projektu jsou i nová okna a zateplení fasády," přiblížil ředitel Základní školy Podivín Miroslav Cagášek.
DOPRAVNÍ UZEL U NÁDRAŽÍ. Poblíž železničního nádraží se město pustilo do kompletní rekonstrukce silnice a chodníků. „Posunuje se autobusová zastávka, budou zde vyvýšené přechody pro chodce. Vzniknou nová parkovací stání a zaměříme se také na veřejné osvětlení. Součástí je i obnova kolárky. Do října budeme hotoví," popsal rozsah prací stavbyvedoucí Leoš Pekárek.
OBYTNÁ ZÓNA. V oblasti Rybáře se rodí nová obytná zóna. Na ploše 1,6 hektaru vzniknou plochy pro 27 obytných domů. Město zaplatí dva a půl milionu korun, zbytek uhradí soukromí investoři.
V ulici Havlíčkova navíc město investuje tři a půl milionu korun do silnice, chodníků, osvětlení, vodovodu a kanalizace.