„U Památníku obětí všech válek se pravidelně setkáváme už jedenáctým rokem. Myslím si, že bychom se měli více snažit, aby na akce podobného typu nechodili jen veteráni nebo starší lidé, ale především ti mladší,“ podotkl místopředseda výboru Českého svazu protifašistických bojovníků a Československé obce legionářské plukovník Vlastimil Němeček.

Zářným příkladem toho, že minulost nezajímá jen ty, co ji prožili, je i členka Klubu vojenské historie v Břeclavi Marie Létalová.

„O období první republiky se zajímám už asi pět let. Nejen tedy o válečné události, ale také o život za první republiky a dobový oděv. Samozřejmě vlastním také uniformu,“ usmívala se Létalová, podle níž je Den válečných veteránů natolik významný, že by se na něj nemělo zapomínat.

„Dnešní oslava je podle mého důstojná. Ačkoli kdyby byla v odpoledních hodinách, asi by přišlo více lidí. Možná by pomohla i větší propagace,“ rozhlížela se po hloučcích okolo postávajících lidí mladá žena.

Oslav Dne válečných veteránů se zúčastnil také předseda Československé obce legionářské v Břeclavi Bořivoj Sedláček, jenž vzpomněl na lidi, již přišli o život v bojích za první a druhé světové války.

„Označení válečný veterán vnímáme jako označení vojáků, kteří bojovali nebo bojují za svobodu a demokracii. V první světové válce padlo v řadách rakouské armády asi sto padesát tisíc našich lidí. Ve druhé přišlo o život přes tři sta tisíc lidí,“ vypočítal Sedláček, který apeloval na to, aby se konflikty mezi státy neřešily válečným počínáním.