Zatímco kancelářských pozic je v nabídkách méně, podniky nabízejí řadu míst ve výrobě. Na Břeclavsku je poptávka především po technicky zdatných pracovnících. Například v Gumotexu hledají převážně elektrikáře, zámečníky. „Ti se u nás uplatní vždy," potvrdil manažer interní komunikace Martin Daneš na nedávném veletrhu, který v okresním městě nabídl přehlídku významných zaměstnavatelů a nabízených podmínek. Navštívily jej stovky lidí včetně školáků vybírajících studijní či učňovský obor.

6procent. Na takovou hranici se může v zimě vyhoupnout nezaměstnanost na Břeclavsku. Změnu předpokládá ředitel břeclavského pracoviště úřadu práce Lubomír Marko.

Podle ředitele břeclavské pobočky úřadu práce Lubomíra Marka lze v nejbližších týdnech čekat, že nezaměstnanost stoupne. Horní hranicí se může stát šest procent, současný stav je zhruba o procento a půl nižší. „V evidenci máme nyní necelých tři a půl tisíce uchazečů, nabízených míst je zhruba tisíc," poznamenal Marko.

Ten připustil, že se stávajícím složením obyvatel bez práce se pracuje o něco hůře. Důvodů je několik. Nedostatečná kvalifikace, u žen třeba péče se o dítě a nemožnost směn, vysoký věk, u některých ale také nechuť pracovat. „S tím se potýkáme čím dál více. Nabídka volných míst o něco klesne, mimo jiné kvůli konci sezonních prací. Razantní změnu ale neočekávám. Možnosti jsou stále široké. Záleží, jaký o ně budou mít lidé zájem," sdělil ředitel.

Ve srovnání s dalšími jihomoravskými regiony je Břeclavsko na průměru. Nejvyšší podíl nezaměstnanosti mají Hodonínsko a Znojemsko. Naopak na Vyškovsku je bez práce jen 3,4 procenta lidí, což je oproti Brnu poloviční číslo.

Lidem těžko hledajícím uplatnění mohou pomoci rekvalifikační kurzy. Největší zájem je o zvýšení počítačových dovedností. Do pozornosti se dostávají také kurzy pro budoucí svářeče, řidiče a účetní. Snahu o změnu profese mají nejčastěji lidé od pětatřiceti do čtyřiapadesáti let.