Lidem, kteří před lety vsadili na nákup auta s naftovým motorem, dnes zbývají jen oči pro pláč. Cena pohonných hmot stoupá. Právě nafta už je mnohem dražší než nejběžnější benzin Natural 95. „Jsem samozřejmě pořádně naštvaný. Naposledy jsem tankoval u brněnského hypermarketu, kde byla nafta ještě poměrně levná,“ svěřil se Igor Majko z Břeclavi, který každý den dojíždí za prací do Brna.

Ze současných cen nafty je zklamaný a především se nestačí divit nabídkám, které vidí po cestě do Brna na dálnici. „Připadám si tam jako na jiné planetě. Na benzinkách stojí nafta i šestatřicet korun. To jsou neuvěřitelné rozdíly,“ vylíčil Majko. Jak dodal, i přes velké zdražení nafty by neměnil za auto s benzinovým motorem. „Mé auto si stále bere v průměru o dva litry paliva míň,“ poukázal.

Mezi stěžovatele z řad řidičů se počítá i Vladimír Brůček, který jezdí po celé republice s autodopravou. „Taky mě to samozřejmě štve. Tankujeme vždy do plna. Co jsem se díval, tak na dálnici jsou pohonné hmoty skutečně mnohem dražší než u ostatních benzinek,“ podotkl Brůček.
U menších benzinových stanic podle něj jejich provozovatelé navíc lákají na různé slevy, což se řidičům může právě po rapidním zdražení benzinu a nafty náramně vyplatit. „Na dálnicích po celé republice ceny sleduji a někde chtějí za litr nafty až sedmatřicet korun,“ uvedl Brůček.

„Je nám to líto, rádi bychom prodávali benzin a naftu levněji. Cenu ale neovlivníme, tu stanovují jinde. Zatím nemám pocit, že by byl o pohonné hmoty menší zájem. Lidé jezdit musí, pro mnohé je to nutnost,“ řekl majitel benzinových stanic v Bořeticích a Hustopečích Oldřich Sadílek.

Brůček se domnívá, stejně jako spousta dalších lidí, že ceny budou v dalším období ještě vyšší. Jejich zdražení se podle něj rozhodně promítne i do rozhodování lidí, které auto zvolit. „Těch, kteří si budou kupovat auta s naftovým motorem podle mě nebude tolik. Není to nejlevnější záležitost,“ řekl Brůček.

Podle vyjádření ředitele divize Agrotec auto Martina Sedlaříka je zatím příliš brzy na to, aby se zdražení nafty nějak příliš projevilo v počtu prodaných aut této společnosti. „Ta vlna zdražování přišla před nedávnem, takže je předčasné nějaké srovnání,“ řekl Sedlařík.
Jistá míra úbytku zájemců o koupi auta s naftovým motorem je podle něj viditelná, ale tento efekt zatím prý není až tak výrazný.

Jako zástupce společnosti, která se zabývá prodejem aut, očekává v budoucnu navýšení cen pohonných hmot. „Ten vývoj je takový, že na konci roku by mohla nafta stát přes čtyřicet korun,“ postrašil mnohé motoristy Sedlařík.