Zlatka Galečková bydlí ve Starovičkách. Kousek od hlavní silnice. Denně jí kolem domu projedou tisíce aut. A je to cítit. Hlavně velké náklaďáky dělají neskutečný randál. Uvítala by, kdyby kamiony jezdily po dálnici. Jenže řadu dopravců odrazuje mýtné. Od února navíc mýto podražilo v době největšího provozu – v pátek odpoledne.
„Přes dědinu to lítá jak hrom. Třepou se nám skleničky v kuchyni, a to ji máme do dvora. Bydlíme u silnice a je hodně poznat, jak jsou auta zatížené,“ lamentuje žena ze Staroviček.
Podle Galečkové dřív takový provoz nebyl. Starosti jí obzvlášť dělají těžká nákladní auta, ale pořádně slyšet jsou i menší avie. „Když projedou kolem, pomalu není slyšet ani televizi,“ stěžuje si.
V sousedních Hustopečích už se připravují na to, že v dalších měsících může být co se týče provozu nákladních aut ještě mnohem hůře. Zatímco celkový počet aut, které projely přes město v lednu se příliš neliší od prosincových čísel, páteční nárůst dopravy už se projevil.
„Zatímco devětadvacátého ledna projelo v Brněnské ulici 5238 aut, v pátek pátého února jich bylo 5572. To je zhruba o tři sta padesát víc,“ vypočítal hustopečský starosta Luboš Kuchynka.
Předpokládá, že po zlepšení počasí, při lepší průjezdnosti městem, budou řidiči sjíždět z dálnice ještě více. „Tipoval bych, že skutečný nárůst dopravy na jaře bude nějakých deset až patnáct procent. To je poměrně hodně,“ obává se starosta.
Hustopečští každý měsíc vyhodnocují dopravní situaci z radarů. Čísla, která má radnice k dispozici, se týkají všech aut, která kolem přístroje projedou. Radar ovšem nedokáže rozlišit osobní a nákladní auta. „Když bychom vzali zvlášť kategorii nákladních vozidel, s největší pravděpodobností budeme na nějakém třicetiprocentním nárůstu dopravy,“ míní šéf hustopečské radnice.
Lidé v Hustopečích už jsou podle Kuchynky zvyklí na ledacos. Nejhorší chvíle zažili v době, kdy začaly se zavedením mýtného sjíždět do města první kamiony. Tehdejší čísla byla šokující. Průtah najednou využívalo o zhruba osm set nákladních aut denně více.
Naštěstí se podařilo s rekonstrukcí kanalizace opravit starou panelovou silnici, po níž těžká auta jezdila a ohrožovala statiku okolních domů. Stížností na otřesy sice ubylo, hustopečský starosta ovšem na druhou stranu čeká nemilé reakce řidičů, kterým při průjezdu městem přitíží nárůst dopravy, kterou ještě zpomalují semafory na křižovatkách.
To v sousedních Starovičkách na novou silnici stále čekají. „Není v dobrém stavu, jsou tam spáry, čekáme na rekonstrukce svršku. Hlavně těžké kamiony při průjezdu pořádně rachotí. Uvítali bychom pro ně omezení, podobně jako při rekonstrukci silnice v Hustopečích,“ přeje si starosta Staroviček Vladimír Drbola.