Kaňová dává starostovi za vinu několik věcí. Je mezi nimi například porušení smlouvy s úřadem práce, který obci poskytl peníze na platy pracovníků poslaných z jeho evidence. „Starosta je zapůjčil na práci do soukromé firmy. Bylo to v době, kdy měli pracovat pouze pro obec. Po mém upozornění to starosta přiznal a je to i v zápisu veřejného zasedání," uvedla Kaňová, která byla v té době ještě místostarostkou. Šlo o léto předchozího roku. Na oplátku měla firma zase vypomoci obci.

Břeclavský deník Rovnost oslovil starostu Šlancara v úterý po poledni. Do středečního večera – po více než čtyřiadvaceti hodinách – ale odpovědi nedorazily. V telefonu reagoval, že vyjádření má, napřed je však poslal ostatním zastupitelům. „Měli by to předem vidět, jde o věc dopadající na celou obec," zdůvodnil.

Jasné ale je, že kvůli události popisované Kaňovou se do Horních Bojanovic vydají kontroloři úřadu. Ti podle úterního vyjádření ředitele břeclavské pobočky Lubomíra Marka obdrželi podnět, kterým se budou zabývat. „Prověříme to. Záleží, zda dojde k prokázání. V takovém případě je na místě vrácení peněz poskytnutých na platy zaměstnanců," uvedl Marko, který na Břeclavsku dosud prokázaný případ nepamatuje.

Kaňová má výtek týkajících se vedení obce více. V minulosti na ně poukazovala při zasedáních zastupitelstva, výrazněji na ně ale upozorňuje až po svém odvolání. „Nejde však o žádnou osobní mstu. Zastupitelé už měli mých stížností dost a skončila jsem. Zabývat se jimi nechtějí. Obrátila jsem se proto na krajský i pracovní úřad a poté na redakci. Nejde o žádnou zhrzenost," odmítala Kaňová.

Úředníci Jihomoravského kraje se ale podle vyjádření, které má redakce k dispozici, nemohou podněty zabývat. Na místě je obrácení se na ministerstvo vnitra nebo v případě podezření na porušení zákona na policii. Ve vyjádření stojí, že krajský úřad není obci v samostatné působnosti nadřazenou institucí. „S výhradami k jednání starosty obce by se v prvé řádě měla obrátit na zastupitelstvo, kterému je starosta za výkon své funkce odpovědný," vzkázala mluvčí kraje Eliška Windová.

V posledních komunálních volbách stáli Kaňová a Šlancar proti sobě jako lídři dvou kandidátek usilujících o vedení obce. Převahu v sedmičlenném zastupitelstvu nakonec získali občanští demokraté. Po dvou křeslech pak voliči dali Kaňové Nezávislým kandidátům Horních Bojanovic a Nové Vizi Horních Bojanovic. Právě z tohoto sdružení zastupitelé vybrali nového místostarostu, kterým se stal Michal Lízal.

Množství změn ve vedení obcí a měst na Břeclavsku je v současné volebním období hojné. Pozornost si vysloužilo třeba odvolání starostů ve Velkých Pavlovicích, Novosedlech nebo změna v Kobylí, kde na post starosty rezignoval Jaroslav Tesák.

Policisté z Břeclavi dodnes prověřují okolnosti loňské veřejné zakázky týkající se zateplení obecního úřadu a muzea.

Vedení Kobylí tehdy podepsalo smlouvu s firmou, jejíž návrh překročil rozpočet o dva miliony. Firma sídlila na stejné adrese jako starostova právní kancelář. Zastupitelstvo poté kontrakt zrušilo. „Případ nadále prověřuje hospodářská kriminálka. Nabírá poslední podklady. Že tyto věci trvají déle, je běžné," oznámila mluvčí policie v Břeclavi Kamila Haraštová.