„Rozhodně by mi klesly tržby. Minimálně dvě prodejny bych pak musel zavřít. Prodejnu mám například v Bohumilicích, které pod město spadají. Kdybych ji musel zavřít, tak by pak lidé,aby si mohli koupit alespoň rohlíky k snídani, museli ráno nasednout do autobusu a vyrazit do Klobouk,“ přiblížil důvody svojí nevole obchodník.

A není podle svých slov jediný. Živnostníků jako je on je ve městě mnohem více. „Dali jsme dohromady dopis, který adresujeme vedení města. Zaslali jsme ho místním podnikatelům k nahlédnutí a zatím většina přislíbila podpis. Píšeme v něm mimo jiné, aby radní a zastupitelé brali v potaz i druhou stránku věci. Aby nezapomínali na ty, kterých se případná výstavba supermarketu dotkne. Řada z těchto podnikatelů si v centru města pronajímá prostory. Mohlo by se stát, že začnou prodělávat a obchody budou rázem prázdné,“ obává se Vašulka.

Zájem ze strany obyvatel města o výstavbu Lidlu je však obrovský. Ukázalo se to ostatně v anketě, kterou tamní radnice vyhlásila. Zúčastnilo se jí přes osmdesát procent místních. „Pro bylo 87, 83 procent hlasujících. Proti 12,17 procent. Účast mě i zastupitele velice překvapila, nečekali jsme to. Ovšem výsledek zase tak překvapivý nebyl. Máme zde sice více obchodů s potravinami, ale spíše menších. Provozují je soukromníci,“ uvedl starosta města Pavel Volek.

Do ankety se zapojilo 1504 obyvatel, kteří svůj hlas mohli odevzdat buď elektronicky na webu města, nebo fyzicky. „Tuto variantu jsme zvolili s ohledem na starší obyvatele. Anketní lístek tak mohli přinést přímo na úřad,“ doplnil Volek.

Zajímavostí je, že anketa k výstavbě Lidlu byla historicky teprve třetí, kterou ve městě uspořádali. „Od pamětníků vím, že naposledy se takto vyjadřovali asi před patnácti až dvaceti lety. A to ke zřízení kabelové televize,“ dodal starosta.

Pro Lidl je například i Iva Daňhelová. „V Kloboukách je těžké něco koupit a stejně víc jak půlka lidí jezdí do Hustopečí a druhá půlka nakoupí v Brně, protože tady není nic. A když, tak to stojí ranec,“ okomentovala žena příspěvek o výsledcích ankety na sociální síti Facebook.

Společnost Lidl záměr zbudovat prodejnu v Kloboukách u Brna potvrdila. „Můžeme potvrdit, že bychom zde rádi v budoucnu postavili novou prodejnu, a zároveň nás těší, že místní obyvatelé jsou tomuto záměru naklonění. Projekt nové prodejny je však stále v rané fázi, tudíž v tuto chvíli nemůžeme poskytnout bližší informace," sdělil mluvčí společnosti Tomáš Myler.

Výsledky ankety o výstavbě Lidlu

- Ankety se celkem zúčastnilo 80,54 procenta lidí. Šlo o 1504 ze 1865 obyvatel, kteří jsou starší osmnácti let a mají právo volit.

- Pro výstavbu supermarketu se vyjádřilo 87,83 procenta lidí, tedy 1321 hlasujících.

- Proti bylo 12,17 procenta lidí, což je 183 hlasujících.

- Lidé mohli hlasovat od 12. do 23. října. A to buď elektronicky, nebo fyzicky na radnici.