Rozšířené nabídky zboží a možná i nižších cen se podle všeho ještě letos dočkají lidé v Hustopečích. K mikulovské Jednotě a Penny Marketu tam totiž přibude třetí supermarket. Obchodní řetězec Lidl by mohl už tento týden začít připravovat pozemek naproti nemocnici ke stavbě.

„Vím, že ke konci minulého týdne dostala společnost Lidl povolení k demolici bývalých provozů prodeje propanbutanových lahví. To znamená, že od tohoto týdne by mohly začít bourací práce,“ uvedl starosta města Luboš Kuchynka.

Společnost Lidl si tedy podle jeho vyjádření už může požádat o stavební povolení. „Pokud si dobře vzpomínám, Lidl chtěl mít prodejnu postavenou do konce letošního roku,“ podotkl starosta.

Stavba Billy se zdrží

Lidl se ke svým plánům ani termínu navzdory příslibu Břeclavskému deníku do uzávěrky tohoto čísla nevyjádřil.

Mnohem větší problémy řeší v Hustopečích Billa. Obchodní řetězec chtěl postavit supermarket na opačné straně města ve směru na Břeclav.

„Nemám nejčerstvější zprávy, podle posledních informací se jim však nepodařilo odkoupit jeden z nejdůležitějších soukromých pozemků, na němž měl obchodní dům vyrůst,“ tuší Kuchynka.

Společnost tak nyní podle všeho pracuje na náhradní variantě. Podle dobře informovaného zdroje by Billa mohla pozměněný hustopečský supermarket otevřít koncem příštího roku.

Starosta a stejně tak i většina obyvatel města se na nové chrámy konzumu těší. „Lidé nákupní centra spíše vítají. Při posuzování výstavby jsme jednali i s ohledem na jejich kladné ohlasy. Myslím si, že pro obyvatele je lepší, když mají ve městě více supermarketů. Konkurence nutí jednotlivé obchodníky více sledovat a v některých případech také snižovat ceny,“ je přesvědčený Kuchynka.

Stejně tak je podle jeho slov důležitá možnost zaměstnat v Lidlu nebo později i v Bille desítky lidi, kteří nemají práci.

„Klady výstavby tedy jednoznačně převládají nad zápory. Domnívám se, že takovým věcem je třeba dát zelenou,“ řekl starosta. A přiznal, že jej lidé na ulici čas od času zastavují a ptají se, kdy už konečně budou supermarkety stát.

Slibují si menší fronty

„Já osobně jsem pro výstavbu supermarketů. Nyní, když jdu například nakupovat do Penny Marketu, jsou tam pořád ohromné fronty. Kdyby měli lidé větší výběr obchodů, vsadím se, že by se davy rozptýlily,“ podělila se o svůj názor projektová manažerka městského úřadu Jana Hrádková. Podle jejího mínění by se minimálně ještě jeden obchodní dům v Hustopečích zcela jistě uživil.

Podobný názor sdílí také další obyvatelka města Jana Vykydalová. „Vítám supermarkety, protože dávají možnost výběru. Tedy především co se týče cen. Sice mi počet obchodních domů v Hustopečích v současnosti vyhovuje, ale přesto občas vyšlu manžela na nákup do Brna. Tam jsou ceny mírnější. Například Jednota je má v Hustopečích posazené poměrně vysoko,“ srovnávala Vykydalová.