„Příští rok bude supervolební a jeden z nejdůležitějších v historii strany. Chci mobilizovat všech čtyřicet místních organizací v okrese a vysvětlit lidem, že naše politika do sněmovny patří. Budu objíždět okres, setkávat se s lidmi a dělat tu černou, pěšáckou práci," slíbil Zemánek po pátečním zvolení na okresní konferenci KDU-ČSL v Hlohovci.

Jeho cílem v nadcházejících komunálních volbách je minimálně zopakovat poslední výsledek, kdy se lidovci dostali na radnice v Břeclavi, Hustopečích, Mikulově i dalších obcích. A získat v břeclavském regionu ještě více starostovských pos­tů. „Chtěli bychom politiku vrátit politikům. V komunálních volbách se v poslední době hodně prosazují nestraníci a nezávislí. Mnozí z nich jsou ale často závislejší na řadě vlivů než členové politických stran," varoval břeclavský radní a krajský zastupitel.

Břeclavsko chce víc

Zemánek také hodlá využít loňského třetího místa v bitvě o senát, kdy porazil tváře ODS i TOP 09, a kandidovat do poslanecké sněmovny. Nejlépe jako krajský lídr. „Přestože lidovci měli na Břeclavsku ve volbách vždy nadprůměrné výsledky, okres nikdy neměl žádného svého senátora, poslance, krajského radního a dokonce ani žádnou uvolněnou funkci. To chceme změnit. Dokonce jsme přijali usnesení, že bych měl kandidovat na krajskou jedničku do parlamentních voleb," prozradil Zemánek.

V bitvě o parlament by ho měl doplnit Prokeš, který zůstal členem okresního výboru KDU-ČSL. Předsednickou pozici už se ale rozhodl neobhajovat. „Čtyři roky mé práce se na volebních výsledcích zase tolik neprojevily. Proto jsem chtěl dát šanci jiným. Navíc Richard Zemánek se může politice věnovat naplno," naznačil Prokeš, že jedním z důvodů uvolnění křesla je i rozjíždějící se rodinná vinařská firma.

Neusiloval ani o žádný z místopředsed­nických postů, které lidovci kompletně obměnili. Důvěru delegátů v pátek dostali Vlastimil Loveček z Velkých Pavlovic, František Čech z Ladné a Marie Michalcová z Hlohovce.

Navrátilci ve vedení

Členy okresními výboru se nově stali Jiří Vacenovský z Nikolčic a Jiří Daniel ze Šitbořic. Lidovecké organizace v těchto obcích se totiž před dvěma lety společně s Křepicemi a Klobouky vrátily zpět pod křídla KDU-ČSL v břeclavském okrese. „Naší snahou bylo, aby ve vedení byli zástupci z celého okresu, ne jen z Břeclavi a okolí. Proto přišla nová krev. A místopředsedy se stali lidé, kteří byli aktivní. Jedním z důsledků je i snížení věkového průměru okresního výboru," bilancoval Pokeš.

„Okresní konferenci jsem sice přímo nesledoval, ale informace o výsledcích samozřejmě mám. S novým vedením nemám problém komunikovat. KDU-ČSL pro nás vždy byla a nadále je partnerem. A co říkám na nové vedení? Dejme mu prostor, aby ukázalo, že ta změna byla správná," komentoval volbu lidovců místopředseda ODS na Břeclavsku Pavel Kašník, který žije právě v Hlohovci.

Do hlohoveckého kulturního domu dorazil také šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který byl hlavním hostem čtyřhodinové konference. „Svojí účastí potvrdil, že břeclavský okres je z pohledu KDU-ČSL významný," podotkl Prokeš.