Zároveň je doporučili na umístění v krajských kandidátkách do předčasných voleb do poslanecké sněmovny. Výsledek? Od čtvrtého místa dolů.

„Za Břeclavsko jsme do souboje o poslanecké křeslo poslali Miloslava Janulíka, který je soukromý gynekolog a dříve jako ředitel vedl břeclavskou nemocnici. Teď žije ve Valticích. Kandiduje jako nestraník," sdělil předseda Ano 2011 v okrese Břeclav Milan Vojta.

Na krajské kandidátce se Janulík stal šestkou. „Naše spolupráce je dlouhodobá. Ve svém oboru je uznávaným odborníkem a má také manažerské schopnosti, čehož bychom rádi využili," komentoval Vojta volbu.

Zatímco příznivci hnutí založené Andrejem Babišem vsadili na politicky méně známou tvář, KDU – ČSL vysílá do klání očekávatelnou osobu. Současného člena břeclavské rady a předsedu okresní organizace Richarda Zemánka. Na krajské kandidátce je jako čtverka. „Myslím si, že to odpovídá rozložení sil. První tři místa mají zástupci brněnských okresů a Hodonína, kde máme tradiční sílu co do počtu voličů i členů," řekl Zemánek.

Zemanovci a TOP 09 řeknou v pondělí

Zároveň poukázal na možnost kroužkování, která může kandidáty z nižších pozic vyhoupnout do čela. „Budu rozhodně usilovat o to, abych získal co nejvyšší počet právě těchto preferenčních hlasů. Díky kroužkování mohou uspět lidé, které voliči opravdu chtějí." pokračoval Zemánek.

Situace v TOP 09 je zatím nepřehledná. O pozornost se opět hlásila současná poslankyně Jaroslava Schejbalová. Zda dostane důvěru, se uvidí příští týden. „V pondělí večer máme krajské setkání v Brně. Pak bude jasno," zmínil první muž okresní organizace František Čech.

Ve stejný den se rozhodnou také Zemanovci. Jejich regionální představitel Miloslav Šale v pátek odpoledne odmítl, že by byl doporučeným lídrem on. „Nechci být zatím konkrétní, ale nepůjde o překvapení. Řekněme, že to bude známější tvář," reagoval Šale.

U zbylých stran je již jasno. Jihomoravskou dvojkou komunistů je Miroslav Grebeníček, přestože už o poslanecký post usilovat odmítl.

Krajskou čtverkou sociálních demokratů je Valtičan Jiří Petrů, který obsadil pozici za silnou trojkou Bohuslav Sobotka, Michal Hašek a Jeroným Tejc.

Jedničkou ODS na Břeclavsku je mikulovský starosta Rostislav Koštial. Jeho místo na krajské kandidátce však bylo včera ještě nejasné.

„Kandidátka ještě není potvrzená, ale v pátek o ní jednala výkonná rada. Kdy ale skončí, nevím," nechal se slyšet šéf oblastního sdružení ODS na Břeclavsku Petr Slezák. Koštial se schůze neúčastnil. Věnoval se organizaci Pálavského vinobraní.