Na co nejlepší volební výsledek bude mít letos v Mikulově zálusk rekordní počet politických uskupení. Letos tam nesestavili samostatnou kandidátku zelení. Naopak vznikly tři nové strany, v jejichž řadách lze najít známé mikulovské tváře.

„Chceme získat minimálně čtyři pět mandátů. Nicméně musíme si realisticky říct, že letos máme v Mikulově asi dvanáct uskupení,“ poznamenal mikulovský starosta Rostislav Koštial, který bude z prvního místa na kandidátce občanských demokratů usilovat o obhajobu starostenského křesla. Za ním jsou Ivo Koneš a Petr Marcinčák.

Po Parlamentu dobýt radnici

Do boje o přízeň voličů tentokrát vyrazily strany známé už z parlamentních voleb, tedy TOP 09, Věci veřejné a Strana práv občanů – Zemanovci.

„Rozhodně chceme zopakovat výsledek z parlamentních voleb,“ netajil se volebním cílem ředitel společnosti STKO Tomáš Hlavenka. V minulých komunálních volbách kandidoval téměř na chvostu nezávislých, teď je dvojkou kandidátky TOP 09. Lídrem je lékařka Olga Měšťánková.

Za Věci veřejné chce mikulovské voliče oslovit z prvního místa Bohdan Urbánek, kterého následuje Jaň Šťavík a Martin Chromý. Lídrem Zemanovců je vedoucí odboru dopravy mikulovské radnice Miroslav Šula, jehož následují Ondřej Havran a Michal Tručka.

Jedničkou kandidátky sociálních demokratů bude opět Karel Štogl, následovaný současným místostarostou Mikulova Eduardem Kulhavým a Milanem Poláčkem. „Lidé ani tak nebudou koukat na stranu, jako na ty, kteří jsou na kandidátce,“ je přesvědčen Kulhavý.

Že bude těžší udržet si počet mandátů z posledních voleb, vnímá lídr KSČM Vladimír Michna, následovaný Stanislavem Šprtelem a Vojtěchem Jedličkou. Před čtyřmi lety získali komunisté v zastupitelstvu čtyři křesla.

Letos bez Zelených

Mikulovští budou letos marně hledat v obálce volební lístek Strany zelených. „Zjistil jsem, že bychom ve městě nepostavili samostatnou kandidátku. Zřejmě pod dojmem neúspěchu v parlamentních volbách na ni lidé nechtějí,“ vysvětlil Jiří Matuška, který se nakonec objevil na druhém místě SNK-ED, hned za lídrem Stanislavem Machem.

Jedničkou KDU-ČSL bude Vojtěch Příbramský. „Minule jsem měl předpoklady, že budeme dobří, ale volební systém je takový, že lidé s minimálním počtem hlasů jsou ve vedení radnice. To je otázka komplotů,“ zdůraznil muž, jehož na kandidátce na prvních třech místech doplňují Slavomír Měšťánek a Jana Pirogovová.

Uspět chtějí i Ženy pro Mikulov. Ty vede do voleb trojice Iva Šrámková, Marie Leskovjanová a Jitka Chromá. Novou volbu pro Mikulov povede současná místostarosta Ilona Žižková Vágnerová, kterou v kandidátce následují Rostislav Souchot a Zbyněk Tureček.

Povolebnímu vyjednávání budou po v případě úspěchu svých kandidátů otevřená i uskupení Za prosperitu Mikulova, v jejímž čele je Jaroslav Smečka, následovaný Pavlem Čechem a Karolem Porubským. První tři místa kandidátky Klub podnikatelů města Mikulova obsadili Michal Marcinčák, Miroslav Šuta a Jan Vanýsek.