Všude je ticho, stroje zmizely, zůstaly jen holé zdi. Tak to v současnosti vypadá v hlohoveckém sídle společnosti Liga. Sehnat jednatele donedávna úspěšného výrobce masa a uzenin, který se ocitl v insolvenci, je nadlidský úkol. Zaměstnanci hledají pomoc na úřadu práce.

„Někteří zaměstnanci Ligy už přišli, aby uplatnili své neuspokojené mzdové nároky. Jiní budou čekat na skončení výpovědní lhůty, která běží od vyhlášení konkurzu. Nemá-li zaměstnavatel peníze, zaplatíme jim tři měsíční platy včetně sociálního a zdravotního pojištění. A také odstupné,“ uvedl ředitel kontaktního pracoviště úřadu práce Břeclav Lubomír Marko.

Jak dodal, zaměstnanci se chodí na úřad postupně informovat. „Žádosti bereme a dáváme jim informace, co mají dělat, aby o své peníze nepřišli,“ pokračoval s tím, že insolvencím podniků se nyní v Břeclavi věnuje až pět proškolených úředníků.

Insolvenční řízení Ligy, která na jaře stále zaměstnávala kolem sedmdesáti lidí, když dříve jich bylo i přes sto, začalo na návrh věřitele už v květnu. Potvrzuje to i vyjádření mluvčí společnosti Billa, které hlohovecká firma dodávala část výrobkové řady Clever.

„Od firmy Liga Hlohovec v současné době výrobky neodebíráme. Spolupráci jsme ukončili v květnu, neboť společnost nebyla schopná dostát svým závazkům v dodávkách objednaného zboží,“ sdělila za obchodní řetězec Billa Gabriela Bechynská.

Podle Marka patřila Liga na Břeclavsku k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v oblasti potravinářského průmyslu. „Už toho tady mnoho nezbylo. Když, tak hlavně menší výrobci. Je otázka, kolik bývalých zaměstnanců Ligy se u nich uplatní,“ zamýšlel se.

Ještě horší je, že v součtu s insolvencí podivínského výrobce plastových oken Euro-Jordán postupně skončí v evidenci břeclavského úřadu práce skoro tři sta lidí. „Je to dost, vždyť šest set lidí dělá v okrese jedno procento nezaměstnaných. Navíc nových míst vzniká na Břeclavsku jen málo. Proto každé, které ubude, je špatně,“ konstatoval Marko.

„Jde i o peníze. Jenom neuspokojené nároky zaměstnanců mohou v případě firem Euro-Jordán a Liga Hlohovec dělat kolem patnácti milionů korun. Je to dost peněz, které pak musí stát uplatňovat v rámci konkurzního řízení,“ vysvětlil ještě.

Za velkou ztrátu považuje insolvenci hlohovecké Ligy také ředitel okresní hospodářské komory Pavel Šindelář. „Je to škoda, zaměstnávala řadu lidí. Slyšel jsem, že měla problémy, ale důvody neznám. Není členem hospodářské komory a já bych se nerad pouštěl do nějakých spekulací,“ řekl.

„Z hlediska hospodářské komory je to každopádně neštěstí. Po Euro-Jordán je to další podnik v rámci okresu, který končí. A nové kapacity tady nevznikají,“ posteskl si Šindelář.

Sehnat některého ze dvou jednatelů hlohovecké společnosti se Břeclavskému deníku přes veškerou snahu nepodařilo. Podle zaměstnanců Ligy, kteří zatím také raději nechtěli důvody krachu zavedeného výrobce komentovat, změnili čísla telefonů.