"Lidí se nám hlásí dost. Dneska přijede šest zájemců, zítra čtyři. Celkově máme zatím do sta objednávek. Některé už i na srpen a září," popsal ve středu spolumajitel hrušecké pálenice Josef Šmerák.

A jak to podle něj vypadá 
s letošní sezonou? „Co se týče meruněk, očekáváme průměrný rok. Někde jsou plné stromy ovoce, jinde nic. Počítáme to podle protečeného čistého lihu, vrchol byl čtyřicet tisíc litrů za sezonu. Letos to vidím tak na dvacet tisíc litrů, možná i trochu více," odhadoval Šmerák.

Ani podle dalších pracovníků a majitelů pálenic na Břeclavsku se loňská mimořádná sezona způsobená nadprůměrných množstvím meruněk letos opakovat nebude.

Břeclavská palírna společnosti Tlak Smolík zahájila provoz dříve. Pálí už od třetího července. Také podle tamního provozního Miroslava Dvořáka to zatím vypadá na průměrný rok. „Momentálně pálíme třešně, už začaly meruňky a sem tam i višně. Třešně nám lidé obvykle vozí 
v malém množství, kolem sto až sto padesáti litrů. U meruněk je to lepší, ty nám přichází zhruba po třech stech litrech," shrnul Dvořák letošní specifika.

V ruce už má i čísla týkající se výtěžnosti kvasu. „Výtěžnost je dobrá, asi deset procent. Z tří set litrů majče si lidé odvezou i více než deset litrů čistého lihu," vyčíslil provozní břeclavské palírny.

Ve Valticích je pálenice součástí tamní střední vinařské školy a zahradnického učiliště. S pálením tam začali minulý týden v pátek. „Jaká bude sezona, ještě uvidíme. Osobně si myslím, že spíše průměrná," poskytl první odhad vedoucí školní pálenice Lukáš Valíček.

Do středy Valtičtí nejčastěji destilovali třešně 
a loňské švestky. „Zájemců nám pomalu přibývá. Bude ještě dva až tři týdny trvat, než dokvasí posbírané meruňky. Pak očekávám, že nám objednávek hodně přibude. Výtěžnost máme kolem dvanácti procent," uvedl Valíček.

Pálenici ve Valticích navštívil s kvasem i Otto Malčic z Břeclavi. „Pálím zásadně 
v oficiální pálenici. Destiluji nejčastěji švestky, meruňky 
a hrušky. Ale také broskve 
a doma mám i velkou třešeň. Tento rok jsem pálil ve Valticích, využil jsem jak pálenici, tak lihovar," překvapil Malčic obsáhlým seznamem páleného ovoce.

Ceny se pro letošní sezonu zůstaly ve všech třech pálenicích stejné jako loni. Vypálení jednoho litru padesátiprocentního procentního lihu začíná na částce 126,50 korun. Další poplatky, například při nízkém objemu majče nebo za destilovanou vodu, řeší pálenice různě. Některé je účtují, jiné nikoliv.

Pěstitelské pálenice patří navzdory vysoké spotřební dani k oblíbeným způsobům, jak naložit s popadaným ovocem. Přebytky úrody může přivézt každý, kdo na vlastním nebo na pronajatém pozemku vypěstoval ovoce pro svoji potřebu nebo potřebu své rodiny. Prodej vypáleného ovocného destilátu třetí osobě zákon zakazuje.

Ceny za 50% líh

ZAPO Hrušky

130 Kč za 1 litr

Tlak Smolík

126,5 Kč za 1 litr

12,1 Kč za 1 litr destilované vody

Palírna vinařské školy Valtice

133 Kč za 1 litr (v ceně je zahrnuta i likvidace výpalků)

Při méně než 100 litrech kvasu jednorázový poplatek 101 Kč. ceny za litr lihu uvádíme včetně spotřební daně.