První z nich byla víkendová Svatomartinská oslava vína na náměstí. Další, už třetí ročník Šohajského koštu mladých vín na Fialce, se koná tuto sobotu. Ochutnávají se na něm mladá vína od mladých vinařů z Hustopečí a okolí.

„Děláme to kvůli mladým klukům, aby se ukázali veřejnosti se svými mladými víny a dokázali tak, že se nikdo nemusí o vinařskou budoucnost v našem městě a regionu bát,“ vysvětlil jeden z hlavních organizátorů Zdeněk Sedláček mladší, proč se tato přehlídka koná.

„Myslím si, že se mladí vinaři nemají za co stydět a jejich vína snesou srovnání s tím, co uzraje ve sklepích jejich zkušenějších kolegů,“ vyjádřil se.
Šohajský košt se pro vinaře - šohaje stává i místem poučení. „Přijede prezident Vinařské akademie Valtice Jiří Kopeček, který bude mít dvě hodiny před začátkem sezení se všemi vystavujícími vinaři a společně budou diskutovat o vystavených vínech. Pohled jednoho z největších vinařských odborníků u nás by jim měl pomoci při jejich vinařské práci,“ pokračoval mladší ze Sedláčků.

Kromě dobrého vína a cimbálové muziky Primáš bude v mázhauzu Fialka pro všechny nachystáno bohaté občerstvení. Na rožni se bude opékat prase, nebude chybět chleba se sádlem nebo škvarkovou pomazánkou a pořadatelé slibují pečená žebírka. Zahájení akce je naplánováno na čtvrtou hodinu odpoledne.

Josef Valihrach: Rád zkouším nové odrůdy a postupy

Třetí listopadová „vinná“ akce v Hustopečích je vskutku ojedinělá. Milovníci vína totiž nemají každý den možnost na jednom místě ochutnat a srovnat produkty předních světových vinařů. A právě toto se jim nabízí v prostorách hotelu Centro poslední listopadovou sobotu na Světovém festivalu vín.

Jedná se o nesoutěžní přehlídku vín vyrobených z deseti vybraných odrůd révy vinné pěstovaných po celém světě. Cílem je umožnit návštěvníkům ochutnat vína z nejvýznamnějších vinařských zemí světa a porovnat je s nejlepšími víny našich vinařů.

„Město Hustopeče, věrno své tradici a jménu město dobrého vína, pořádá tento mezinárodní festival, aby umožnilo i běžným konzumentům vína tento ojedinělý zážitek,“ řekl hustopečský místostarosta pro víno Jiří Teplý.

Jak dodal, tomu také odpovídá přívětivé vstupné na akci, která je přístupná každému, kdo má rád víno a chce porovnat česká i moravská vína s víny stejných odrůd, které byly vypěstovány a vyrobeny v proslulých vinařských oblastech Evropy i zámoří. Návštěvníci budou mít navíc možnost ochutnat některá další z proslulých vín světa a také některé nové či méně známé odrůdy.