Jedna z prvních akcí je na programu už v neděli v Břeclavi. A to městem pořádaný koncert na oslavu Dne boje za svobodu a demokracii. Pěvecký sbor Virtuosi di Mikulov zazpívá od patnácti hodin v kostele svatého Václava. Vstup je zdarma.

Okolnosti sametové revoluce připomenou na dvou břeclavských středních školách Příběhy bezpráví. „Letošní ročník je věnovaný výročí sametové revoluce. Z tohoto důvodu jsme pro školy vybrali snímky zaměřené na období osmdesátých let, především pak na rok 1989, a první měsíce demokracie," uvedl za organizátory Filip Šebek.

V úterý se studenti břeclavské Soukromé střední odborné školy podívají na dokumentární film Nikomu jsem neublížil, v němž vystupují hned tři bývalí důstojníci StB. Hostem navazující besedy bude Kamil Vinklárek.

V listopadu se do projektu zapojí i střední průmyslová škola Edvarda Beneše. Termín zatím nebyl upřesněný.

Přijedou pamětníci

Filmovou projekci spojenou 
s besedou se zajímavými hosty chystají také v břeclavském kině Koruna. Akce s názvem Tenkrát v listopadu se uskuteční příští týden ve středu. „Vzpomínání bude doprovázet folková hudba, dokumentární záběry z listopadových událostí Břeclavi nebo výstava dobového tisku a fotografií. Od osmnácti hodin začne beseda se spisovatelem a scénáristou Luďkem Navarou a Miroslavem Kasáčkem, spoluautorem knihy Mlynáři od Babic," prozradila jedna z organizátorek happeningové akce Evženie Klanicová.

Od půl osmé večer bude navazovat promítání nového dokumentu režisérky Olgy Sommerové Magický hlas rebelky o Martě Kubišové.

Muzeum železné opony na bývalém hraničním přechodu ve Valticích bude pro změnu hostit výstavu rakouského fotografa pocházejícího z Brna Alexe Hadaly. Ten se pětadvacet let po pádu železné opony zabývá otázkou, jak se od té doby změnila perspektiva lidí na obou stranách hranice. Výstava, která nese název Pozor. Státní hranice, bude v muzeu k vidění symbolicky od sedmnáctého listopadu. „Od deseti do sedmnácti hodin k ní chystáme i doprovodný program,
a to prohlídku se svařákem a hudební vystoupení," pozval ředitel muzea Petr Pajpach.

Galerie Reistna ve Valticích zase chystá ve spolupráci 
s Československou obcí legionářskou tematické povídání. Hostem bude studentský vůdce a člen vyšetřovací komise 
z listopadu 1989 Václav Bartuška. Do Valtic přijede příští týden ve čtvrtek. Beseda, při které bude řeč také o jeho putování za československými legionáři v Rusku, začíná v Reistně v osmnáct hodin.