Vede gymnaziální pěvecký soubor Polyfonia, hraje a zpívá v zábavové kapele The Teachers a teď bude i starostou. Učitele Ladislava Straku čeká už za pár dnů zásadní životní změna. To je výsledek povolebních jednání v Lažhotě.

Osmačtyřicetiletý Straka potvrdil, že je kandidátem nově vzniklé čtyřkoalice na starostu. „Ano, dohodli jsme se. Rozhodování pro mě nebylo jednoduché, ale jako lídr kandidátky s tím člověk musí počítat. Ostatně dvacet let jsem členem zastupitelstva 
a později i rady, takže zhruba vím, co mě čeká," uvedl učitel břeclavského gymnázia.

Pokud ho ustavující zastupitelstvo první listopadovou středu skutečně vynese do křesla starosty, uvolněné funkce je připravený ujmout se okamžitě. „Protože ale vedu na gymnáziu pěvecký sbor, pár hodin si zpočátku na škole ponechám. Než se případně najde můj nástupce. Také Teachers budou fungovat dál," uklidnil Straka fanoušky oblíbené skupiny.

Balí, přesto je rád

Současný starosta Lanžhota František Hrnčíř tak na radnici končí. Přesto je spokojený. „Jeho" TOP 09 s nezávislými kandidáty bude totiž společně s vítěznou Volbou pro Lanžhot, Změnou 2014 a lidovci součástí nové koalice. „S výsledkem voleb jsem maximálně spokojený, dopadlo to dobře," překvapil Hrnčíř.

A pokračoval. „O žádnou funkci už jsem neusiloval, je mně pětašedesát, nemůžu na radnici sedět do sedmdesáti. Nechám to mladším. Nanejvýš zůstanu v radě a jako důchodce rád pomůžu, když bude potřeba," slíbil.

Nové čtyřkoalici bude v zastupitelstvu patřit šestnáct 
z jednadvaceti křesel. Mimo hru tak zůstala ČSSD, KSČM i Sdružení nestraníků. „Nepřekvapilo mě to," komentoval smířeně výsledky povolebních jednání Antonín Hostina ze Sdružení nestraníků.

V Kloboukách u Brna se sejdou nově zvolení zastupitelé na úvodním zasedání už v pátek. Mělo by, podobně jako v Lanžhotě potvrdit vznik čtyřčlenné koalice. Vítězné starosty a nezávislé v ní doplní lidovci a po jednom zástupci KSČM a Sdružení ODS s nezávislými kandidáty. 
V součtu jim patří deset z patnácti míst v zastupitelstvu.

KOMPLETNÍ INFORMACE SI PŘEČTĚTE VE STŘEDEČNÍM BŘECLAVSKÉM DENÍKU ROVNOST