Právě dnes se Věstonická Venuše vrací na hladinu horní nádrže Nových Mlýnů. Byť od loňska hrozil tamní lodní dopravě zánik, na poslední chvíli se ji podařilo zachránit. Noví majitelé navíc plánují rozšíření plavebního řádu a nová lákadla.

„Venuši na Nových Mlýnech od roku 2002 provozovala Lodní doprava Břeclav. V poslední době o ni ale zájem upadal, a tak se rozhodlo o jejím zrušení. S přítelem, který deset let dělal kapitána v Lednici na Zámecké Dyji, jsme ale loď a povolení k plavbě odkoupili. A brzy začneme vozit lidi," usmívala se nová majitelka Lucie Erbanová.

Byť měla Venuše zahájit letošní sezonu už dvakrát, první letošní zájemce sveze až v sobotu 27. dubna. „Počasí nás potrápilo, zdrželo přípravné práce na lodi. Tentokrát už ale vyplujeme," slíbila Erbanová s tím, že zrovna dnes spustili Venuši na vodu. Noví majitelé chtějí jezdit v plavební sezoně každý den na zavedených trasách. Tou hlavní zůstává asi 45 minut dlouhá okružní jízda po jezeře. Třikrát denně by chtěli také zajíždět k molu v Brodu nad Dyjí. Základní stanoviště si Venuše udrží v pasohláveckém autokempu Merkur.

„Podle statistik, které nám poskytl minulý provozovatel, se za sezonu svezlo od šesti do deseti tisíc lidí. Základ tvoří turisté z kempu. Do Brodu na druhou stranu jezera se zase nechávají převézt hlavně cyklisté s koly," doplnila Erbanová s tím, že do budoucna chtějí dokončit i molo u Pasohlávek.

Plné jízdné vyjde dospělého při vyhlídkové trase na 140 korun. V nabídce je však řada skupinových slev. A nově bude vstupenka zahrnovat i malé občerstvení. Pravidelné noční plavby si zase výletníci užijí se sklenkou vína.

Osvěží Antarktidou

Ze záchrany lodní dopravy na Mušovském jezeře má radost i Marcela Čáslavová z tamního infocentra. „Hlavní plus je to pro turisty, kteří loď každoročně vyhledávají. Oblíbená je i mezi školami, pro něž chystají speciální přednášky, nebo firmami, jež mají v Pasohlávkách různé pobyty. Líbí se mi i novinky a rozšíření spojů," pochvalovala si. Pro turisty, kteří na jih Moravy dorazí za vínem, Venuše nabídne plavby s degustací a sommelierem. V horkém letním dni zase své cestující osvěží přednáškou o Antarktidě, kde Erbanová s přítelem pracovala. „O lodě se zajímám už dlouho, původně jsem ale geochemička. Venuší si teď plním životní sen," dodala.

Nabídka se líbí i osmadvacetileté Anně Perlínové z Prahy, která se v létě na jižní Moravu chystá. „Cykloturistika je pro mě za trest a lodě miluju, takže mám jasno. Počítám i s návštěvou Lednicko-valtického areálu, ochutnávkou dobrého vína a pokocháním se Pálavou," těšila se.