„Nedá se nic dělat. Podnikáme v oboru, který je ovlivněný počasím,“ usmála se manažerka Lodní dopravy Břeclav Monika Vintrlíková a podotkla, že jejich pozornost se nyní soustředí především na nadcházející sezonu.

„Hlavní sezona u nás začíná v sobotu. A to i z toho důvodu, že jsme zařazení do programu letošních Moravských dnů. Spouštíme plavby Břeclavské Benátky, které se budou konat během celého července a srpna. Dále zahajujeme denní provoz i na Nových Mlýnech. Takže příští týden poplujeme denně na obou trasách. Jak na mušovské, tak na novomlýnské na Pavlov, Dolní Věstonice, Strachotín a Šakvice,“ vyjmenovala Vintrlíková.

Na neděli chystají lodníci oslavy desátého výročí. „V hlavním přístavu, ve veslařském klubu, který sídlí nad splavem, se budou konat oslavy už od deseti hodin dopoledne, kdy nám břeclavský starosta Dymo Piškula překřtí dvě lodě. To proto, aby měly moravská jména. Před jedenáctou hodinou dopoledne bychom rádi pokřtili novou knihu, kterou jsme vydali právě k našemu výročí. Jmenuje se Slavnosti všedního dne a napsal ji náš nestor, spisovatel Jan Kostrhun,“ nalákala manažerka.

Jak dodala, Kostrhun ve své knize vyznává lásku Lednicko – valtickému areálu a Pálavě. „Současně s touto novinkou vychází taky další vydání dvou jeho knížek,“ doplnila.

Nedělní akci, která potrvá až do druhé hodiny odpolední, budou provázet vystoupení dětských souborů a cimbálové muziky. Pro návštěvníky je přichystané také občerstvení a plavby loděmi zdarma. Podle slov Vintrlíkové nezbývá než čekat, že nezaprší.

„Samozřejmě, že jsme kvůli dosavadní nepřízni počasí přišli o tržby. A to především ze dvou důvodů. Za prvé jsme museli rušit například objednávky, které u nás měly školy třeba už tři měsíce dopředu. A druhým důvodem bylo celkové počasí. Bylo deštivo a zima. Zkrátka jsme pocítili pokles zájmu o lodní dopravu vůbec,“ sdělila Vintrlíková s tím, že vysoký stav vody nepříznivě ovlivňuje lodní dopravu už od začátku nového roku.

S vodohospodáři jsou však lidé z Lodní dopravy Břeclav neustále v kontaktu. „Zjišťujeme, jaké mají plány. Bohužel pro nás je ale turistika druhotná. Prací vodohospodářů je především zajistit bezpečnost před povodněmi,“ byla přesvědčená manažerka.

Jediná trasa, na kterou dosud lodě nevyjely, je ta u břeclavského kulturního domu. „Vyplutí odhadujeme tak na polovinu příštího týdne. Celá trasa směrem na Pohansko je pro nás, dalo by se říci, zakletá. Buď protíká málo vody, a nebo naopak hodně. Pro lodě je ideální rozmezí mezi třiceti až šedesáti kubíky vody. Zatímco dříve nás trápil spíše stav nižší hladiny, letos je tomu naopak,“ objasnila Vintrlíková.