Průvodce po České republice světoznámé společnosti Lonely Planet nabízí turistům informace také o Břeclavsku. Několik z nich však zkreslil a další důležité památky dokonce úplně vynechal. Nevzpomněl si třeba na hojně navštěvovanou jeskyni Turold v Mikulově nebo na zámeček Pohansko.

Na Břeclavsku průvodce píše pouze o Lednici, Valticích a Mikulovu. O existenci Břeclavi a dalších zajímavých památkách Lednicko-valtického areálu se ale nezmiňuje. Navíc uvádí hned několik zkreslených informací o jednotlivých místech. Za zmínku ale stojí také nepřesnosti v otevíracích dobách a cenách vstupného do památek v Mikulově.

„Ceny jsou zastaralé. Vůbec nikdo nás nekontaktoval, aby se zeptal, jestli ještě platí. Na to, že je to nejprodávanější průvodce, který si kupují miliony návštěvníků z celého světa, by si měl víc pohlídat, co vlastně turistům předkládá,“ uvedla Leona Kocourková z mikulovského turistického a informačního centra.

Lidé se z drahého průvodce nedozvědí ani o existenci významného zimoviště netopýra vrápence malého, jeskyni Turold v Mikulově. „Je to velká škoda, myslím, že takové místo by měli trochu přiblížit. Vždyť letos u nás bylo pětadvacet tisíc návštěvníků nejen z České republiky, ale z celého světa,“ řekl jeskyňář Jiří Kolařík, pro nějž je Turold druhým domovem. „V jeskyni je jedinečná korálová výzdoba. Říká se, že na souši jsou jen další dvě podobné, které navíc nejsou člověku přístupné,“ dodal Kolařík.

Podle Lonely Planet by cizinci měli navštívit vinařství Tanzberg v Bavorech nebo restauraci Alfa. Zato známé pohanské hradiště Pohansko tvůrcům průvodce zřejmě nepřipadá dost důležité, aby v něm dostalo své místo.

„Tak to je opravdu špatné. Pohansko je jednou z nejznámějších památek Břeclavska. Jezdí tam spousty lidí i v létě na výlety. Proč by o něm neměli vědět zahraniční turisté? Když si koupím tak drahou knihu, chci, aby obsahovala všechno. A ne jenom informace o tom, kde se dobře najíst a kam zajít večer do baru,“ myslí si Milada Crhounková z Lednice.

Více v Břeclavském deníku