Tak to v sobotu večer vypadalo v kulturním domě v Perné. Po loňské zkušební premiéře tady zahrádkáři a tamní vinařský spolek připravili druhý košt mladých vín.

„Košt mladých vín jsme se rozhodli začít pořádat hlavně pro místní vinaře. Loni jsme to vyzkoušeli poprvé a vyšlo to. Hlavní ideou je sejít se a prokoštovat nový ročník. Spojili jsme to ale také s posezením u cimbálu, abychom nejen vinařům nabídli ještě něco navíc,“ přiblížil záměry organizátorů Miroslav Machů z Vinařského spolku Perná.

Vína, která mohl přinést kdokoliv, nikdo neboduje, takže si každý návštěvník koštu měl možnost udělat o každém vzorku svůj vlastní úsudek. „Dáváme šanci, aby si vinaři vína vzájemně okoštovali, aby se vytvořila taková zdravá konkurence. V dnešní době není tolik času chodit po sklepech. Tady si každý může prochutnat, co chce,“ řekl Machů.

Zatímco ovšem před rokem se na koštu sešli skutečně hlavně vinaři z Perné, letos přilákala lednová akce mnohem více přespolních. „Je to tak, jsme překvapení, že tentokrát přijelo mnohem více lidí z okolí. Také co se týká mladých vín, sešly se tady nejen vzorky z Perné, ale i od vinařů z blízkých obcí,“ všiml si člen výboru Vinařského spolku Perná.

Podle něj se ukazuje, že vína loňského ročníku budou zvláštní. „Ročník 2009 se vyznačuje vysokými cukry, ale zároveň má většina vín velmi málo kyselin. Bobule hodně rychle vyzrály, ovšem ne celý hrozen. Proto bude třeba se s těmi víny poprat. Vidím to jako problematický ročník,“ překvapil Machů uprostřed ochutnávky.

Na sobotním koštování se nakonec v kulturním domě sešly bezmála dvě stovky lidí. Lákadlem pro řadu domácích návštěvníků byla nejen bohatá nabídka mladých vín, ale také večerní vystoupení cimbálové muzika Longa. „Celou akci děláme tak podomácku, není to na výdělek, spíše na tom proděláme. Jde hlavně o to, aby se lidé sešli, vína si vzájemně ohodnotili a ještě se pobavili,“ zopakoval jeden z hlavních organizátorů akce.

Jak dodal, lednový košt mladých vín museli letos pořadatelé odsunout na pozdější termín, než zamýšleli. Kvůli obsazenému sálu. V dalších letech by měl být v dřívějším termínu.