„Než jsme se od nápadu dopracovali až k odhalení pamětní desky a busty, uplynuly zhruba dva roky. Netušili jsme, jestli to zvládneme ještě letos. Počítali jsme spíše s příštím rokem. Nakonec jsme ale rádi, že se nám všechno povedlo tak rychle,“ usmívala se předsedkyně mikulovského muzejního spolku Jarmila Červená.

Ta také poukázala, kdo je autorem Lormovy busty. „Vybrali jsme si sochaře Nikose Armutidise. Sama jsem výtvarnice, a proto jsem hledala někoho, kdo splňuje všechny požadavky na zodpovědnost k práci a také stoprocentní jistotu, že se v konečné fázi bude jednat o dokonalé dílo na vysoké umělecké úrovni,“ pochvalovala si Armutidisovu práci Červená.

close zoom_in Pamětní deska je dvojjazyčná, česko–německá. „Text, který je na ní uvedený, je poměrně stručný. Vyzdvihuje především Lormovy zásluhy,“ prozradila předsedkyně muzejního spolku, který se snaží rozšiřovat lidem povědomí o osobnostech spjatých s Mikulovem. Odhalení busty a pamětní desky slavnému tvůrci dotykové abecedy pro hluchoslepé není jeho jediným počinem.

Odpolední program, který trval asi hodinu a jehož se zúčastnili také hosté z Rakouska, protknula tisková konference a vystoupení Virtuosi di Mikulov. Vyvrcholením pak byla návštěva výstavy věnované slavnému rodákovi v obřadní síni na mikulovském židovském hřbitově.