To nyní příchozím nabízí především ubytování pro přibližně čtyřiadvacet hostů a také místo pro občerstvení se štrůdly i dorty. Za současnou podobou loveckého zámečku a jeho okolí stojí tři roky úsilí a práce. „Zámeček je koncipovaný, co se týká ubytování, velmi komorně. Máme tady pět apartmánů, což je kapacitně kolem dvanácti lidí,“ představil prvního srpna novinku včetně samotných pokojů Nemcics.

Další čtyři takzvané cykloapartány nabízí přestavěné hospodářské zázemí. To kromě pokojů pro náhodně turisty a bufetu disponuje také kaplí se zvoničkou. V hlavní, památkově chráněné budově, tedy v zámečku, mohou příchozí obdivovat obnovené vřetenové schodiště, sál s knihovnou nebo prostorné koupelny. Zvenku je pak zvláště zajímavý půlkruhový otevřený ochoz. Právě klid má být hlavním benefitem pro zde ubytované hosty. „Ty si k nám budeme vozit ze záchytných parkovišť na kraji obory,“ sdělil majitel s tím, že k tomu mají sloužit elektrovozítka.

Aqualand Moravia oslaví v sobotu deset let od svého otevření.
Aqualand Moravia slaví. Prvních sto návštěvníků dostane v sobotu lístky zdarma

Lovecký zámeček u Břeclavi nechal postavit kníže Jan I. z Liechtenštejna v letech 1810 až 1812, tedy ještě v éře Napoleonských válek. Stavbou empírového budovy v lužním les pověřil rakouského architekta a podnikatele Josefa Hardtmutha. „Jde o nejjižnější salet Lednicko-valtického areálu. Zámeček Lány je jen kousek od zámečku Pohansko, který vlastní město Břeclav. Do budoucna bychom rádi spolupracovali,“ řekl břeclavský starosta Svatopluk Pěček.

Vedení radnice zejména ocenilo, že se díky soukromému investici podařilo lovecký zámeček opravit a po desetiletích také zpřístupnit. Na jeho předchozím velmi nedobrém stavu se podepsalo především špatné hospodaření v druhé polovině dvacátého století, zejména když bylo majitelem ministerstvo vnitra a využívali ho pohraničníci. Tehdy se tady mělo najít střechu nad hlavou až sto padesát vojáků. Následně se objekt v osmdesátých letech dostal vlastnictví státních lesů. Po listopadu 1989 pak pokračovalo střídání majitelů, kdy se měl zámeček dostat i do rukou bývalého poslance.

Aqualand Moravia oslaví v sobotu deset let od svého otevření.
Aqualand Moravia slaví. Prvních sto návštěvníků dostane v sobotu lístky zdarma

Nyní tady mají především cykloturisté ideální zastávku, protože doposud jim v okruhu několika kilometrů chybělo posezení s občerstvením. Právě pro cyklisty i další vycházkáře připravují Břeclavští u vyhledávané cyklotrasy odstavné parkoviště. „Nabídnout by mělo jednačtyřicet míst pro stání,“ přiblížil místostarosta Jakub Matuška.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Nová parkovací místa mají vzniknout u cesty k Pohansku ještě před viaduktem. Tam navíc cesta s novým provizorním povrchem zavede zájemce přímo od cyklotrasy v blízkosti železničního mostu přes Dyji.