Úterním tématem se staly proměny krajiny Břeclavska v posledních staletích. „Cílem je přiblížení lužní krajiny, kterou máme za humny, ale přesto o ní víme málo. A to navzdory tolika zajímavým věcem," říká Šálek. Několik tajemství se podle něj vztahuje například k obojživelníkům. Soutok bude v Šálkově hledáčku i nadále. Na přednášky naváží exkurze či ekologická výchova dětí ze základních škol.

Snaha zatím naráží na nízký zájem, úvodní setkání konané v břeclavském Cyklosféře navštívila asi dvacítka lidí. „S kolegy se o tom snažím informovat jak to jen jde, ale lidi tyto témata příliš netáhnout. A to chceme změnit," pokračuje Šálek.

Nejednou ho přitom překvapilo, že z dětí, s nimiž se setkal, chodí do krajiny okolo Břeclavi přibližně pětina.

Předseda Lužánku přednáškovou sérii načal a na konci listopadu ji také uzavře. O čem bude řeč? Podle něj o pravdě kolem CHKO Pálava, která je především pro řadu Lanžhotských nepřijatelná. „Argumenty odpůrců se mnohdy nezakládají na relevantních podkladech. Jsou to nepravdy. Dokonce jsem slyšel, že by se kvůli tomu snížila zaměstnanost. Kdyby se CHKO vyhlásila, pro místní se nezmění nic. Rád bych, abychom o tom diskutovali," dodává Šálek.

Termíny přednášek konaných v břeclavské Cyklosféře

15. listopadu, Husto v lužní lese?

22. listopadu, O stavu zemědělské krajiny a způsobech řešení

29. listopadu, Pravdivě o CHKO Soutok

Začátek je vždy ve čtyři hodiny odpoledne.