Pokud se jim podaří vykoupit všechny pozemky, možná už za tři čtyři roky by mohli lidé mokřadní centrum využívat k odpočinku a relaxaci. „Lokalita má asi čtyřicet různých vlastníků, které nyní kontaktujeme s žádostí o prodej či pronájem. Jde o území nikoho v ptačí oblasti Natura 2000. O opuštěné a zanedbané místo, které má ale obrovský potenciál,“ vyzdvihl Šálek, jenž se budování, mokřadních center a tůní zabývá.

Nadšenci nyní shánějí peníze na výkup pozemků. Věří, že peníze na projekt se jim následně podaří získat z dotací. „Nejdříve se pustíme do záchrany místa od invazních rostlin a do péče o luční porosty. Vybudujeme tůně a mokřady, vytvoříme nové úkryty pro živočichy a vysadíme původní odrůdy ovocných stromů. Dále lužní park otevřeme veřejnosti a vytvoříme naučnou stezku, která provede návštěvníky krásami lužní krajiny a možnostmi péče o přírodu,“ plánují autoři myšlenky.

Ilustrační foto.
Následek dešťů: Rozkolísané toky Dyje i stoupající hladina Moravy

Park má sloužit především lidem a přírodě. „Chtěli bychom ukázat, jak může krajina vypadat. Ovšem zároveň bychom lidi rádi navedli a poukázali na to, že příroda se musí opečovávat, že není jen tak sama sebou. A to ku prospěchu druhů, které chceme, aby v ní našly domov," podotkl Šálek.

Nápad vítá i vedení Břeclavi. „Mně se to moc líbí. Radnice podobný projekt plánuje za areálem Cyklosféry u zámku. Projekt aktuálně dolaďujeme, řešíme detaily a budeme žádat o dotace. Za naše hnutí Mladí a neklidní mohu prozradit, že lužní park určitě finančně podpoříme,“ sdělil místostarosta města Jakub Matuška.