Břeclav se rozhodla svým způsobem zviditelnit na úkor dalších členů Dobrovolného svazku obcí lednicko-valtického areálu. Takový názor zastává například valtická starostka Terezie Lvová. „Vítali jsme snahu Břeclavi, jako jednoho ze členů mikroregionu, pozvednout Lednicko-valtický areál. Zdá se mi ale, že to chytá jiný směr. Jakoby se vzácný areál pod Břeclaví spíš ztrácel,“ vyjádřila se valtická starostka.

Jedním z důvodů jejího postoje je, jak říká, například předčasné předvedení loga Lednicko-valtického areálu. „Nedostali jsme ho k nějakému komentáři, za jakých podmínek se vlastně bude logo užívat. Z mého pohledu se chce Břeclav v areálu zviditelnit,“ zdůraznila Lvová. Úterní valná hromada členů svazku obcí se překvapivě odehrála v poměrně klidném duchu. Zúčastnil se jí i břeclavský místostarosta Pavel Dominik, který poznamenal, že Břeclavští v nejbližší době připraví návod a podmínky užívání nového symbolu.

„Už minule jsem řekl, že připravíme podmínky, za jakých budou obce nové logo užívat. To se prodloužilo kvůli tomu, že právníci tuto věc zatím nestihli zpracovat,“ poukázal Dominik. Podle valtické starostky se ovšem někteří starostové obcí mikroregionu shodli na tom, že se Lednicko-valtický areál ztratil na nedávném brněnském veletrhu turistických možností Regiontour. Břeclav totiž pořídila nový víceúčelový stánek s multimediální projekcí. „Dominoval tam spíš nápis Břeclav. Známka Lednicko-valtický areál má nějakou hodnotu. Jednotlivé obce tam měly být víc vidět,“ je přesvědčena Lvová.

„Podle názoru některých kolegů stánek dostatečně nepropagoval celý areál. Já jsem s nimi o tom nepolemizoval. Nepamatuji si, že by název Břeclav a nápis jih Moravy byly nějak víc zdůrazněné. I tak je to podle mě naprosto jedno. Kdo chtěl, tak si tam Lednicko-valtický areál našel,“ oponoval místostarosta Dominik.

Město Břeclav chce podle něj do budoucna jako jeden z deseti členů mikroregionu vzácný areál ještě více zviditelnit a přiblížit turistům. Kromě finančního příspěvku do rozpočtu dobrovolného svazku obcí plánuje také vytvořit maketu areálu a umístit ji poblíž břeclavského zámku v lesoparku, který má v tomto místě vyrůst.

„Nechali jsme se inspirovat v polském partnerském městě Andrychów, kde mají miniatury největších památek světa,“ nastínil břeclavský starosta Dymo Piškula.