Pár stupňů pod nulou, bezvětří, slunce a padesát až sto padesát centimetrů sněhu. Takové byly v sobotu odpoledne podmínky na nejníže položené sjezdovce ve střední Evropě. V Němčičkách. A už před jednou hodinou, kdy se oficiálně vlek rozjel pro veřejnost, na svahu postávali první nedočkavci.

„Jak všichni nadávali, že padá sníh, tak my jsme si tady libovali. I tak jej ale nebylo moc, stejně jsme museli v posledních dnech zasněžovat. A to hned z pěti děl,“ popsal s úsměvem správce sportovního areálu v Němčičkách Jaroslav Stávek.

Na svah, který byl perfektně upravený, se přijeli o víkendu poprvé pořádně vyřádit desítky lidí. A to jak malých, tak i velkých. Po pár hodinách se už před vlekem začínala tvořit i menší fronta.

„V Němčičkách jsme ještě lyžovat nebyli. Letos jsme sem ale přihlásili naše dva kluky do lyžařské školy. S mladším teď ještě trénuju já a starší jezdí s manželem na kopci. Doufám ale, že si taky aspoň trochu zalyžuju. Je bezva, že tady na jihu také máme takový areál,“ byla spokojená i s menším kopcem Lenka Možná z Brna, která zrovna tlačila do mírného kopce malého lyžaře.

V Němčičkách zaznamenali i obrovský zájem o lyžařskou školu. Ve víkendových dopoledních kurzech se střídá na tři sta sedmdesát dětí. A to už od čtyř let.

Ideální podmínky

Sezona začala o víkendu v Němčičkách už po čtyřiadvacáté. Mezi vinohrady ale jezdí každoročně více a více návštěvníků, a to nejen z Břeclavska. Na tři sta padesát metrů dlouhém svahu se lyžaři dobře rozjezdí a díky malým frontám za den ujedou i několik kilometrů. Navíc ti nejmenší mohou zdarma využít dopravníkový pás, který je vyveze do mírného kopce, ze kterého se mohou učit sjíždět.

„Letos jsme navíc navýšili kopec na bezpečný dojezd k vleku a nahoře při výstupu si ti lepší a zkušenější lyžaři mohou vystoupit na vyšší kopec a lépe se rozjedou na sjezdovku,“ vyjmenoval novinky Stávek s tím, že asi teprve potřetí se v historii svahu jezdí na sněhu už na začátku prosince.

Podle Stávka je nejlepší přijet zalyžovat si v týdnu. Svah je totiž otevřený od pondělí do pátku už od devíti hodin dopoledne. O víkendu pak od jedné. „Lidé najezdí podobně kilometrů jako v Rakousku, přitom to mají mnohem blíž,“ dodal.

„Jsem z Velkých Němčic, takže mám svah jen kousek. Přijel jsem si vyzkoušet snowboard, stojím na tom ale vůbec poprvé. Je dobře, že tady na jihu Moravy máme svah, i když je menší. Pro lidi z Němčiček i blízkého okolí je to určitě výhoda. Chtěl jsem letos využít prvního sněhu, abych si trochu zpestřil den,“ řekl čtyřiadvacetiletý Jakub Buček.